Szkolenia BHP są obowiązkiem każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. Mają one dostarczyć informacje z zakresu bezpieczeństwa oraz higieny pracy, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń oraz wypadków w pracy. Co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie? O tym piszemy w poniższym artykule.

Dlaczego to obowiązek?

Dlaczego szkolenia BHP są obowiązkowe? Powodem są ustanowione przepisy, które obligują każdego pracodawcę do przeprowadzenia dla wszystkich swoich pracowników szkolenie BHP, aby zapewnić im jak największe bezpieczeństwo w pracy. Obowiązkowe są zarówno szkolenia wstępne BHP jak i okresowe. Szkolenie takie obejmuje:

  • Instruktaż ogólny – dotyczy wszystkich pracowników, studentów będących na praktykach oraz uczniów szkół zawodowych, którzy są zatrudnieni do praktycznej nauki zawodu

  • Instruktaż stanowiskowy  - jest przeznaczony dla osób na każdym stanowisku związanym z działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych.

Kogo dotyczą szkolenia BHP?

Szkolenia BHP dotyczą:

  • pracodawców oraz osoby na stanowiskach kierowniczych,

  • pracowników inżynieryjno-technicznych,

  • pracowników na stanowiskach robotniczych,

  • pracowników służb BHP,

  • pracowników administracyjno-biurowych i innych, narażonych na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne, albo odpowiedzialnych za kwestie BHP.

Czego dowiesz się na szkoleniu BHP?

Jeśli chodzi o przebieg szkolenia BHP, to dowiesz się na nim:

  • Jaka jest specyfika twojego stanowiska pracy

  • Jakie ryzyka występują na nim

  • Jak powinieneś reagować w sytuacji zagrożenia.

Kiedy występują przypadki, kiedy nie trzeba uczestniczyć w szkoleniu BHP?

Są to rzadkie przypadki, kiedy to pracownik ma zaświadczenie o odbyciu szkolenia BHP u innego pracodawcy na tym samym stanowisku bądź gdy przeszedł on już podobne szkolenie u obecnego pracodawcy na innym stanowisku, lecz obowiązki są te same, bądź gdy pracownik przeszedł już szkolenie u danego pracodawcy, a musi teraz podpisać jedynie nową umowę o pracę z nim.

Oferta szkoleń z zakresu BHP

Oferta takich szkoleń nie kończy się jednak na wstępnych czy okresowych szkoleniach dla pracowników, bowiem istniej bogata oferta dodatkowych szkoleń dla pracodawców z tego zakresu np. dla osób, które wykonywały w swoim przedsiębiorstwie obowiązki z zakresu służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak przebiegają szkolenia z zakresu BHP?

Szkolenia okresowe BHP są organizowane w taki sposób, by nie kolidowały one z innymi obowiązkami czy zadaniami pracowników. Można skorzystać także z oferty firm zewnętrznych takich jak Usługi Specjalistyczne Andrzej Jasnota, które zorganizują dla was profesjonalne szkolenia z zakresu BHP.