Posiadanie prawo jazdy zapewnia nam pełną mobilność oraz niezależność w przemieszczaniu się. Jednak zanim będziemy mogli cieszyć się z jazdy za kółkiem, musimy ukończyć odpowiedni kurs oraz zdać wszelkie egzaminy. Sprawdźmy zatem, co czeka nas w drodze do wymarzonego prawka, a także zapoznajmy się z ofertą Ośrodka Szkolenia Kierowców Alabama Tomasza Habraszka. Zapraszamy do lektury!

Od czego zacząć?

Przede wszystkim musimy osiągnąć odpowiedni wiek, żeby móc ubiegać się o prawo jazdy. W przypadku polskiego prawa jest to ukończenie 18 roku życia. Samo szkolenie możemy jednak rozpocząć, nie będąc pełnoletnim – nie wcześniej niż 3 miesiące przed ociągnięciem wymaganego wieku. Pierwszym krokiem, w kierunku zdobycia prawo jazdy kat. B, jest wizyta u lekarza uprawnionego do badania kandydatów na kierowców. Jeśli specjalista stwierdzi, że nie występują żadne przeciwwskazania do kierowania pojazdami, otrzymamy odpowiednie orzeczenie lekarskie. Takie badanie kosztuje aktualnie 200 zł. Kolejnym krokiem jest utworzenie Profilu Kandydata na Kierowcę. W tym celu musimy udać się do Urzędu Miasta lub Gminy, odpowiedniego ze względu na nasze miejsce zamieszkania. Otrzymanie wspomnianego dokumentu możliwe jest dopiero po załączeniu specjalnego wniosku o wydanie prawa jazdy, załączenie aktualnego zdjęcie, a jeśli nie ukończyliśmy 18 roku życia, zgody rodziców bądź opiekunów.

Nauka jazdy w ośrodku szkolenia kierowców

Utworzenie Profilu Kandydata na Kierowcę umożliwia nam rozpoczęcie nauki teoretycznej i praktycznej w wybranym przez nas ośrodku. Warto oczywiście w tej kwestii postawić na sprawdzoną szkołę jazdy. Dzięki temu będziemy bowiem odpowiednio przygotowani do zdania egzaminów. Takim miejscem jest Ośrodek Szkolenia Kierowców Alabama Tomasza Habraszka z siedzibą w Piekarach Śląskich. W ofercie znajdziemy m.in. takie szkolenia jak: nauka jazdy kat. B, nauka jazdy kat. A, nauka jazdy kat. A1, nauka jazdy kat. A2, czy nauka jazdy kategorii AM. Co ważne, firma zatrudnia doświadczonych oraz wykwalifikowanych instruktorów jazdy, którzy zapewniają indywidualne podejście do każdego kursanta.

Kiedy już ukończymy kurs jazdy, możemy zapisać się na egzamin z teorii i praktyki. Pierwszy test to opłata rzędu 30 zł, natomiast podejście do egzaminu praktycznego wiąże się z opłatą 140 zł. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku egzaminów możemy udać się do Urzędu po odbiór prawa jazdy.