Kompletne wyposażenie laboratorium przemysłowego to nie tylko profesjonalne urządzenia, ale przede wszystkim naczynia. Dzięki nim można między innymi odpowiednio przygotowywać próbki do badań. Choć najpopularniejszym materiałem ich wykonania jest szkło, to równie szerokie zastosowanie mają metale szlachetne, na przykład platyna. Cechują się dużą wytrzymałością, a co więcej można je poddać procesowi recyklingu.

Właściwości metali szlachetnych

Spora część wyposażenia laboratoryjnego jest wykonana z różnego rodzaju metalu, najczęściej żelaza, niklu, miedzi lub mosiądzu. Niemniej jednak do produkcji naczyń wykorzystuje się znacznie trwalsze metale szlachetne, czyli złoto, iryd, platynę czy pallad. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ tego rodzaju pierwiastki bardzo słabo reagują z innym, co oznacza, że wytworzone z nich naczynia nie będą korodować. Ponadto nie ulegną uszkodzeniu i odkształceniu na skutek kontaktu z wodą, gorącą parą, stężonym kwasem solnym, jak również kwasów beztlenowych. W związku z tak niską reaktywnością przedmioty są znacznie bardziej odporne na działanie czynników chemicznych oraz fizycznych, co ma ogromne znaczenie podczas przeprowadzania różnorodnych badań jakościowych lub ilościowych w laboratoriach przemysłowych.

Rodzaje naczyń laboratoryjnych

Dla jeszcze lepszych właściwości mechanicznych bardzo często do ich produkcji stosuje się stop platyny z irydem. Z niego wytwarza się przede wszystkim platynowe tygle, czyli naczynia kształtem przypominające kubek z pokrywką. Są przydatne przy przeprowadzaniu analizy ilościowej oraz mikroanalizy. Stosuje się do takich czynności jak stapianie metali, wyprażanie do suchej masy czy spiekanie próbek. Ogrzewa się w nich i odparowuje także kwasy mineralne. Nieodłącznym elementem tego rodzaju naczyń są również wykonane z platyny szczypce, służące do ich przenoszenia z miejsca na miejsce oraz pincety wraz ze szpatułkami do chwytania badanych próbek. W żadnym laboratorium nie może zabraknąć parownicy, czyli czaszy przeznaczonej do zatężania, a także odparowywania roztworów.

Możliwość recyklingu naczyń

Dużą zaletą tego rodzaju wyposażenia jest możliwość jego przetworzenia na nowe pełnowartościowe produkty, czym zajmuje się na przykład firma Metimex, znajdująca się w Pyskowicach. Takiemu procesowi można poddać zarówno uszkodzone, jak i zużyte wyroby laboratoryjne. Dzięki przeprowadzeniu rafinacji odzyskuje się metale szlachetne w czystej formie i łączy w nowe stopy metodą próżniowego topnienia. W ten sposób można nadać naczyniom drugie życie, co jest korzystne z perspektywy ekonomicznej oraz środowiskowej. Warto wspomnieć, że na wszystkich etapach odzyskiwania stosuje się precyzyjne analizy składu chemicznego metali, aby otrzymany produkt końcowy był równie wysokiej jakości jak ten oddawany do recyklingu.