Dietetyk jest osobą specjalizującą się w ocenie sposobu odżywiania ludzi chorych i zdrowych, zmianą ich nawyków żywieniowych, a także dostosowaniem diety do aktualnego stanu zdrowia i prowadzącego trybu życia. Czy zawód dietetyka jest przyszłościowy? Czy po ukończeniu studiów można łatwo znaleźć pracę? Na te pytania znaleźć można odpowiedź w poniższym artykule.
Jak zostać dietetykiem?
By zostać specjalistą w dziedzinie żywienia, należy ukończyć studia na wyższej uczelni. Ponadto w wielu miastach prowadzone są kursy doszkalające, których celem jest podnoszenie kwalifikacji z zakresu żywienia. Kierunek Dietetyka przygotowuje absolwenta do prowadzenia działań z zakresu zapobiegania i leczenia chorób żywieniowo-zależnych. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu nauk fizycznych, biologicznych i chemicznych. Po ukończeniu kierunku absolwenci uzyskują wysokie umiejętności zawodowe do wykonywania zawodu dietetyka.
Gdzie może pracować dietetyk?
Ukończenie studiów na kierunku dietetyka to możliwość zdobycia ciekawej i dobrze płatnej pracy. Dietetyk może rozwijać swoją ścieżkę zawodową w szpitalu, sanatorium czy gabinecie dietetycznym. Dietetyk to też promotor zdrowia, więc takich osób szukają również kluby fitness, producenci suplementów diety, restauracje czy sklepy ze zdrową żywności. Obecnie trwający trend na żywienie eko tylko zwiększa zainteresowanie pracą tego rodzaju specjalisty, co przyczynia się do powstania niszy na rynku i gwarantuje wysokie zarobki.
Spora część wykwalifikowanych dietetyków otwiera własną działalność gospodarczą i przyjmuje w prywatnych gabinetach. Tacy specjaliści zajmują się leczeniem alergii pokarmowej, chorób układu trawiennego, cukrzycy, czy choroby wątroby i trzustki, zdradza nam kadra pedagogiczna z Wielkopolskiej Akademii Społeczno–Ekonomicznej w Środzie Wielkopolskiej, która w swojej ofercie edukacyjnej ma studia na kierunku dietetyk.
Zbiór cech, które powinien posiadać dobry dietetyk?
Dietetyka to dziedzina nauki, która prężnie się rozwija. Osoby, chcące zostać dobrym i profesjonalnym dietetykiem, powinny odznaczać się chęcią do nauki i ciągłego rozwoju osobistego. Poza tym dietetyk musi mieć odpowiednie podejście do pacjenta. Musi być miły i cierpliwy, służyć radą i pomocą, być otwarty na wszelkie problemy i jasno formułować swój przekaz.
To praca, która wymaga dużej samokontroli i dobrej organizacji. Układanie jadłospisów czy planów dnia w placówkach żywienia zbiorowego wymaga także czasu. Oczywiście, należy podkreślić, że każdy człowiek jest inny. Jeśli nie ma danej cechy charakteru, nie znaczy to, że nie będzie dobrze wypełniał swoich zawodowych obowiązków.
Poznaj ofertę edukacyjną WASE
Studia licencjackie lub magisterskie w Środzie Wielkopolskiej? Postaw na edukację z Wielkopolską Akademią Społeczno-Ekonomiczną w Środzie Wlkp. - Akademią Nauk Stosowanych. Na kandydatów czekają tutaj zarówno studia I, jak i II stopnia na kierunkach, takich jak: Pedagogika, Ekonomia, Praca socjalna, Filologia Dietetyka i Informatyka. W ofercie WASE znajdziesz również wiele interesujących i polecanych studiów podyplomowych, w tym Zarządzanie zasobami ludzkimi, Rachunkowość i podatki, HR Business Partner, Bezpieczeństwo i higiena pracy, Psychologię w zarządzaniu i biznesie, Wczesne wspomaganie rozwoju, Logopedię, Informatykę stosowaną. Studia podyplomowe to doskonała okazja, aby zwiększyć swoje kwalifikacje i zdobyć potrzebne umiejętności cenione na rynku pracy.