Edukacja w szkołach średnich w dużej mierze koncentruje się na jak najlepszym przygotowaniu uczniów do egzaminów dojrzałości. By jednak mówić o absolwentach jako o osobach z wykształconym światopoglądem, dążących do samorozwoju oraz pragnących zmieniać rzeczywistość na lepsze nie tylko ważne jest w ich nauce uzyskiwanie dobrych ocen. Najlepsze licea w Polsce – m.in. te uwzględnione w corocznych Rankingach Perspektywy – zachęcają również licealistów do rozwijania talentów oraz kompetencji społecznych. W VII Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie szczególny nacisk kładzie się na wolontariaty. Dlaczego uczniowie szkół średnich powinni brać w nich udział?

Wolontariat, czyli szkoła życia dla licealistów

Dyrekcja i grono pedagogiczne takich szkół jak VII Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie dostrzegają, że poza dobrym przygotowaniem uczniów do matury istotne jest też to, by absolwenci byli w pełni wykształconymi, świadomymi i odpowiedzialnymi osobami, gotowymi na trudy i wyzwania życia. Hart ducha świetnie kształtują zatem wolontariaty, do których pod okiem nauczycieli zachęcani są uczniowie. Bezinteresowna pomoc innym uczy bowiem odpowiedzialności, racjonalnego myślenia, życzliwości oraz radzenia sobie w stresujących sytuacjach.

W Szkołach Reja licealiści poprzez wolontariaty zachęcani są też do aktywności obywatelskiej i poczucia odpowiedzialności za własną szkołę, kraj oraz innych ludzi. Oferowanie uczestnictwa w wolontariatach pozwala także wykształcić u młodych ludzi umiejętności zarządzania czasem. Uczniowie są też dzięki nim świadomi i krytyczni wobec rzeczywistości oraz tolerancyjni wobec odmienności.

Korzyści z uczestnictwa licealistów w wolontariatach jest jednak więcej. Prócz szkoły życia, jaka gwarantowana jest uczniom, dzięki niesionej pomocy innym otwierają oni sobie wiele drzwi. Wiele prestiżowych uczelni wyższych w Polsce i Europie zwraca uwagą na dodatkową działalność rekrutowanych studentów. Wolontariaty pomagają też zdobyć pierwszą pracę i co najważniejsze przynoszą wiele satysfakcji. Licea, które zachęcają swoich uczniów do podejmowana takiej aktywności to szkoły, które warto brać za wzór do naśladowania.



Wolontariat w krakowskich Szkołach Reja

Przykładem placówek, które duży nacisk kładą na angażowanie uczniów w wolontariaty, są Szkoły Reja w Krakowie, czyli wspomniane VII Prywatne Liceum Ogólnokształcące oraz Prywatna Szkoła Podstawowa. To tam działa szkolne koło wolontariatu REJwithUS, które każdego roku organizuje wiele akcji charytatywnych. Uczniowie od najmłodszych lat swojej edukacji uczeni są tego, jak ważne jest pomaganie innym. Koło REJwithUS przeprowadza zbiórki dla szpitali, akcje pozwalające wspierać schroniska dla zwierząt, a także uczestniczy w Klubie Szkół UNICEF, którego celem jest kształtowanie świadomości społecznej i aktywnej postawy wobec problemów współczesnego świata. Uczniowie Liceum i Podstawówki Reja w Krakowie prowadzą również dla rówieśników zajęcia promujące postawy proekologiczne.

Na szczególną uznanie zasługuje również uczestnictwo Szkół Reja w aktywnym kwestowaniu dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z racji pandemii tegoroczny 29. Finał WOŚP wiązał się z licznymi utrudnieniami, z którymi świetnie poradzili sobie wolontariusze z krakowskiego Liceum oraz Podstawówki. Uczniowie znaleźli alternatywne rozwiązanie zbierania pieniędzy, przygotowując warsztaty taneczne online, koncert z transmisją na YouTube oraz internetowy kiermasz. Uruchomiona e-skarbonka pozwoliła zaś zebrać 12 146 złotych, a dzieci i młodzież mogli zaprezentować swoje talenty m.in. zdolności wokalne.

Akcja odbiła się w Krakowie i w całym województwie małopolskim szerokim echem, a VII Prywatne Liceum Ogólnokształcące oraz Prywatna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja udowodniły, iż  drzemie w nich prawdziwy duch ich patrona – wybitnego polskiego poety i prozaika renesansowego.