Po zakończeniu szkoły podstawowej dla każdego młodego człowieka przychodzi czas na podjęcie ważnej decyzji, a mianowicie wybór dalszego kształcenia. Może to być liceum, technikum lub szkoła branżowa, która często oferuje szerokie możliwości podjęcia pracy i staje się coraz popularniejsza. Warto dowiedzieć się więcej o tym sposobie kształcenia oraz dlaczego powinniśmy obrać właśnie ten kierunek.

Szkoła branżowa, czyli fach w ręku

Obecnie nadal duża część młodzieży wybiera licea ogólnokształcące, które kończą się maturą. Jednak często, bez kontynuowania nauki na studiach, można mieć problemy ze znalezieniem pracy. Na rynku poszukiwani są specjaliści z różnych branż, jednak mimo tak dużego zapotrzebowania nadal brakuje rąk do pracy. Dzięki reformie oświaty może się to wkrótce zmienić.

Szkoły branżowe są gwarancją na opanowanie konkretnych, przydatnych umiejętności. Kładzie się tam bardzo duży nacisk na praktykę i zdobywanie konkretnych kwalifikacji, co później przygotowuje do wymagań rynku pracy i zdecydowanie ułatwia znalezienie miejsca, gdzie można dalej się rozwijać. W końcu nie tylko w Polsce poszukiwani są cały czas fachowcy – bez problemu można zarobić także poza granicami kraju. Szkoła branżowa może być także pierwszym krokiem na drodze dalszego rozwoju – po niej można pójść na egzamin czeladniczy, a następnie założyć własną działalność. Istnieje także możliwość kontynuowania nauki drugiego stopnia. 

Jakie kierunki są popularne?

Wśród wielu specjalności oferowanych przez szkoły branżowe, warto wymienić przede wszystkim stolarską, kucharską lub tą, która pozwala na zostanie później mechanikiem pojazdów samochodowych. Wszystkie te kierunki oferuje Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wlkp. w swojej specjalnie opracowanej ofercie kształcenia na kolejny rok szkolny.

Warto zdecydować się na jedną z wyżej wybranych dziedzin, gdyż są one odpowiednio dostosowane do potrzeb rynku i bez problemu można znaleźć po nich zatrudnienie. Pozwalają także na wybór wielu ścieżek rozwoju. Warto tutaj przytoczyć np.  kucharza, który może znaleźć  pracę w restauracjach lub hotelach, albo pójść własną drogą, otwierając na przykład działalność cateringową i obsługiwać prywatne imprezy. 

Innym bardzo opłacalnym zawodem jest mechanik, który w trakcie trwania szkoły jest przygotowywany do takich zadań zawodowych, jak użytkowanie pojazdów samochodowych, ich diagnozowanie oraz naprawa. Zatrudnienie bez problemu znajdzie w warsztatach i serwisach, a także na stacjach kontroli pojazdów.