Na rynku pracy coraz bardziej docenia się osoby, które mają konkretny „fach w ręku”. Z tego też względu dużym zainteresowaniem cieszą się różnorodne kursy, które pozwalają na szybkie podniesienie swoich kwalifikacji lub też zdobycie nowych umiejętności. Wielu mężczyzn decyduje się na ukończenie kursu na spawacza czy operatora koparki. Coraz większą popularność odnotowują także kursy związane z montażem i pracą na rusztowaniach. Dlaczego warto się nimi zainteresować?

Montażysta rusztowań w branży budowlanej

Monterzy rusztowań poszukują zatrudnienia w branży budowlanej, gdzie wyznacznikiem dobrego pracownika jest doświadczenie oraz posiadane przez niego kwalifikacje. Praca na terenie budowy bez stosownych uprawnień jest nielegalna. Niekoniecznie trzeba uzyskać je w czasie studiów inżynieryjnych, wystarczy, że zainteresowany ukończy specjalistyczny kurs. Polskie budownictwo rozwija się dynamicznie, w związku z czym zapotrzebowanie na wykwalifikowanych monterów rusztowań jest naprawdę duże. Jedyne wymagania do odbycia kursu to pełnoletniość i brak przeciwwskazań co do wykonywania tego typu pracy zawodowej.

Montażysta rusztowań w innych branżach

Warto podkreślić, że monter rusztowań swoje umiejętności może wykorzystać nie tylko w budowlance. Jak informuje przedstawiciel z ośrodka szkoleniowego M.D.P. Training – rusztowania niezbędne są do renowacji obiektów zabytkowych. Używa się ich także w trakcie organizacji imprez np. muzycznych do budowy sceny i punktów transmisyjnych dla mediów. Montażyści rusztowań mogą również szukać pracy za granicą. Dobre ośrodki szkoleniowe oferują zdobycie międzynarodowych uprawnień. Dla przykładu, by znaleźć zatrudnienie jako montażysta rusztowań w Holandii, należy ukończyć kurs Steigerbouwer. Obejmuje on zagadnienia egzaminacyjne, które są zgodne z wymogami holenderskimi. Cały kurs prowadzony jest jednak w języku polskim.

Czego uczą się kursanci w trakcie szkolenia?

Montaż rusztowania to bardzo odpowiedzialne i trudne zadanie. Na zajęciach kursanci uczą się, jak składać konstrukcje zgodnie z obowiązującymi przepisami. Poznają również strukturę rusztowania wraz z jego oznakowaniem. Prowadzący szczególną uwagę przywiązują do wszelkich kwestii związanych z bezpieczną pracą na wysokościach oraz ochroną przed upadkiem. Kursanci dowiadują się także, co zrobić w sytuacji, gdy konstrukcja lub jej elementy okażą się wadliwe. Szkolenie dzieli się na część teoretyczną i praktyczną, co pozwala na usystematyzowanie wiedzy i przećwiczenie zdobytych umiejętności.