Wiedza na temat tego, jak udzielić pierwszej pomocy, powinna być podstawą. W końcu chodzi o czyjeś zdrowie, a być może nawet i życie. Gdyby to nam taka pomoc była potrzebna, na pewno chcielibyśmy, aby osoba, która w takiej sytuacji przypadkowo się obok nas znalazła, wiedziała co robić.

To się może przydać każdemu

Zazwyczaj nie życzymy sobie bycia świadkami wypadków komunikacyjnych czy innych sytuacji kryzysowych. Problem w tym, że nikt nie pyta nas o zdanie. Takie zdarzenia mają miejsce codziennie i tak naprawdę istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że każdy z nas przynajmniej raz w życiu zostanie postawiony w roli świadka podobnej sytuacji. Wtedy umiejętność udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej może być kluczowa.

Dzięki tak podstawowej wiedzy można działać szybko, sprawnie i przede wszystkim skutecznie, aż do momentu przybycia ekipy ratowniczej. Pamiętajmy też, że udzielenie pomocy poszkodowanym jest naszym obowiązkiem, a za jego niedopełnienie grozi nam kara. Mowa o tym w artykule 162, w paragrafie 1 kodeksu karnego. Kara, która jest przewidziana za nieudzielenie pomocy to nawet 3 lata pozbawienia wolności. Przedstawiciel firmy Rafał Kruszelnicki Usługi BHP zauważa, że wiele osób boi się dotykania poszkodowanego w obawie, że zrobi mu jakąś krzywdę, za którą państwo go ukaże. To tak nie działa. Ratownicy zapewniają, że lepiej zrobić cokolwiek, nawet niezbyt poprawnie, niż siedzieć z założonymi rękami i czekać lub jeszcze gorzej, uciec.

Jak to robić?

Szkolenia z pierwszej pomocy dadzą nam podstawową i aktualną wiedzę na temat tego, jak najlepiej pomóc danej osobie w potrzebie. Takie kursy powinniśmy przejść w miejscu pracy w ramach BHP lub w szkole w ramach zajęć z np. przysposobienia obronnego, ale jeśli z jakichś powodów do tego nie doszło, powinniśmy sami o nie zadbać. Wystarczy zapisać się na kilkugodzinne szkolenie, które kosztuje zwykle około stu złotych. Takie szkolenie oferuje wspomniana już firma Rafał Kruszelnicki Usługi BHP. W jej ofercie znajdziemy także prowadzenie szkoleń z zakresu BHP, a także z zakresu PPOŻ. Dodatkowo specjaliści z tego przedsiębiorstwa zajmują się przygotowywaniem instrukcji bezpieczeństwa. Ale wróćmy do głównego tematu.

Przed rozpoczęciem udzielania pierwszej pomocy, po przeszkoleniu czy bez niego, powinniśmy pamiętać o najważniejszej rzeczy, a mianowicie o zapewnieniu bezpieczeństwa samym sobie. Osoby rozpoczynające np. resuscytację, są zwykle pierwsze na miejscu zdarzenia, którego nie zdążono jeszcze odpowiednio zabezpieczyć i oznaczyć.  Łatwo sobie wyobrazić, że np. podczas wypadku komunikacyjnego na jakimś zakręcie albo w trudnych warunkach atmosferycznych, chcąc udzielić komuś pomocy, sami wpadamy pod nadjeżdżające auto. Upewnijmy się więc, że na pewno możemy przejść do działania bezpiecznie i że przez nieuwagę nie zwiększymy liczby osób poszkodowanych w danym zdarzeniu.