Naturopata to zawód, który zyskuje na popularności w ostatnich latach. Związany jest z medycyną naturalną i alternatywną, a jego głównym celem jest wspieranie zdrowia i samopoczucia pacjentów poprzez naturalne metody leczenia oraz promowanie zdrowego stylu życia. W Polsce istnieje możliwość zdobycia kwalifikacji zawodowych jako naturopata. Razem ze specjalistą z Edukacja przy PCSEDU Marzena Halejko-Hassan dowiemy się więcej na ten temat.

Kod zawodu i kwalifikacje

Naturopata został sklasyfikowany w klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy pod numerem 323009. Po ukończeniu odpowiedniego studium, uczestnik otrzymuje kwalifikacje naturopaty, które dają prawo wykonywania tego zawodu. Następnie, na podstawie ukończenia studium, można przystąpić do egzaminu Czeladnik lub Mistrz Naturopata. Absolwent po zdanym państwowym egzaminie otrzymuje stosowne dokumenty oraz europass. Od 2020 roku tytuł Czeladnik/Mistrz Naturopata jest wpisywany po zdanym egzaminie w Izbie Rzemieślniczej do CEIDG za pośrednictwem ministerstwa.

Studium naturopatii

Studium naturopatii to miejsce, gdzie przyszli naturopaci zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu medycyny naturalnej. W trakcie nauki uczestnicy poznają różnorodne metody terapii oraz techniki diagnozowania i leczenia pacjentów. Do obowiązków naturopaty należy m.in. udzielanie porad dotyczących higieny życia, zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej oraz poprawy jakości życia pacjentów. Naturopata musi również umieć nawiązać kontakt z pacjentem w celu określenia rodzaju dolegliwości i celu wizyty, określać bilans energii życiowej na podstawie badań, takich jak np. badanie tęczówki oka, oraz układać indywidualny program terapii.

W ramach studium naturopatii uczestnicy poznają takie zagadnienia jak medycyna naturalna wczoraj i dziś, podstawy anatomii i fizjologii, terapie naturalnymi metodami, podstawy medycyny chińskiej w teorii i praktyce, totalna biologia, elementy terapii manualnej, terapia bańkami, elementy psychosomatyki czy wprowadzenie do ziołolecznictwa.

Dietetyka i inne zagadnienia

Dietetyka to kolejna dziedzina, której poświęca się dużo uwagi podczas nauki na kursie zawodowym dla naturopatów. Uczestnicy poznają podstawy zdrowego odżywiania oraz zagadnienia związane z dysbiozą, nietolerancjami pokarmowymi, autoagresją czy zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.

Ponadto uczestnicy kursu organizowanego przez Polskie Centrum Szkoleniowe zdobywają wiedzę na temat glikacji, cholesterolu, interpretacji podstawowych badań laboratoryjnych, oczyszczania organizmu, hirudoterapii oraz głównych zasad udzielania pierwszej pomocy.