Bez względu na to czy posługujesz się głosem zawodowo, czy też zależy ci na świadomym samodoskonaleniu tembru, warto zastanowić się nad uczestnictwem w zajęciach emisji głosu. Takie kursy prowadzi firma Nextel Joanny Orczyk. Trenowanie swego głos pod bacznym okiem instruktora przyniesie wiele korzyści. Czym zatem jest emisja i dlaczego dbałość o narząd głosu jest tak ważna?

Zajęcia z emisji głosu - w czym mogą pomóc

Nauka technik posługiwania się głosem jest bardzo pożądana nie tylko wśród śpiewaków i aktorów, ale także przedstawicieli zawodów narażonych na znaczny wysiłek głosowy. Takich jak nauczyciele, menadżerowie oraz kadra kierownicza. Zgłębiając zasady higieny głosu można uniknąć wielu problemów zdrowotnych związanych z nadmiernym obciążeniem krtani.

Czym jest emisja głosu?

Emisja głosu to proces wytwarzania i wyprowadzania głosu na zewnątrz, który obejmuje: oddychanie, fonację, rezonans oraz artykulację. W czasie mówienia oddychanie powinno zachodzić w torze piersiowo-brzusznym. W czasie wdechu dochodzi bowiem do równomiernego poszerzenia klatki piersiowej przy niewielkim oddziaływaniu przepony. Jeżeli w czasie mówienia przepona nie pracuje, oddychanie zachodzi wyłącznie w płytkim torze piersiowym, przez co powierzchnia płuc nie jest w pełni wykorzystana.

Jak wskazuje specjalistka z firmy Nextel Joanny Orczyk:

W czasie zajęć z emisji głosu uczestnicy poznają zasady prawidłowego wydechu, który jest szczególnie ważny dla osób pracujących głosem. Istotą procesu jest świadome zwolnienie fazy wydechowej za sprawą kontrolowanego napięcia mięśni oddechowych. Powietrze wydychane z płuc doprowadza do drgań strun głosowych, wskutek czego powstaje fala głosowa.

Mając świadomość, na czym polega emisja głosu, można doprowadzić do takiego zwarcia strun głosowych, aby nastawienie głosu było miękkie i struny mogły swobodnie drgać.

Skutki nieprawidłowej pracy głosem

Jedną z częstszych dolegliwości, dotykających osoby zawodowo pracujące głosem, jest krtaniowy zespół napięcia, który skutkuje szybkim "zużywaniem" się narządu mowy i rozwojem licznych zaburzeń organicznych. Najczęstszymi objawami schorzenia są: za niski głos, duże napięcie mięśni krtani oraz dolegliwości bólowe w okolicach szyi. Jednym ze sposobów zapobiegania rozwojowi schorzeń narządu mowy jest wprowadzenie zajęć z emisji głosu. Uczestnictwo w szkoleniach, organizowanych w takich ośrodkach jak Nextel w Malborku, to najskuteczniejszy sposób na zminimalizowanie ryzyka rozwoju chorób zawodowych. To także metoda na zapanowanie nad swoim głosem i wydobycie z niego tego co najlepsze. Zajęcia mogą obudzić niewykorzystywany potencjał głosowy i nauczyć świadomego panowania nad wokalem.

Kursy i szkolenia

Firma Nextel, prowadzona przez Joannę Orczyk, działa na terenie całego kraju. W jej ofercie znajduje się szeroki pakiet szkoleń obejmujących kompetencje miękkie i zawodowe. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w kursach:

  • z korzystania z komputerów,

  • naprawy urządzeń elektronicznych,

  • naprawy płytek drukowanych,

  • regenerowania komponentów BGA/CSP,

  • lutowania ręcznego.

Warto wiedzieć, że firma z Malborka prowadzi także szkolenia dla menedżerów czy z zakresu negocjacji w biznesie. Warto poznać jej pełną ofertę i skorzystać z usług najwyższej jakości.