Obecnie prawo jazdy to prawdziwa konieczność, a bardzo często także i marzenie nastolatków wkraczających w dorosłe życie. Nie tylko świadczy o pełnoletności, ale też zapewnia niezależność w codziennym życiu. Właśnie dlatego mało kto po ukończeniu 18 roku życia nie podejmuje się zdobycia tego dokumentu. Jak przebiega i jak długo trwa kurs na prawo jazdy?

Dokumenty, badania lekarskie i opłaty

Przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy kategorii B konieczne jest wykonanie badań lekarskich. Ich koszt to ok. 150-200 zł, ale często wliczony jest w cenę kursu. Oprócz kontroli ogólnego stanu zdrowia, przeprowadzane są specjalistyczne badania wzroku, słuchu oraz równowagi. Kolejną kwestią są zdjęcia do dokumentu i co najważniejsze Profil Kandydata na Kierowcę. Numer PKK można uzyskać w miejskim wydziale komunikacji. 

Część teoretyczna

Podczas szkolenia teoretycznego kursant zdobywa podstawową wiedzę na temat prowadzenia samochodu oraz udziału w ruchu drogowym. Zostaje także zapoznany z obowiązkami i prawami, których muszą przestrzegać kierowcy. Dopełnieniem szkolenia jest nauka udzielania pierwszej pomocy w teorii, jak również w praktyce. Cała część teoretyczna obejmuje 30 godzin lekcyjnych (po 45 minut) prowadzonych w formie wykładów oraz ćwiczeń. Tę część kursu można zrealizować także w formie online.  

Część praktyczna

Jeśli chodzi o praktyczną naukę kierowania samochodem, która może być bardzo stresująca tutaj duże znaczenie ma odpowiednia szkoła nauki jazdy. Ciesząca się popularnością w Starogardzie Gdańskim Szkoła Nauki Jazdy Komandor oferuje całkowicie indywidualne podejście do każdego kursanta w przyjaznej, spokojnej atmosferze. Wybór takiej szkoły daje kursantowi gwarancję, że nauka jazdy pod okiem instruktora będzie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Rozpoczęcie części praktycznej możliwe jest dopiero po zaliczeniu części teoretycznej. Ta część szkolenia również trwa 30 godzin, ale zegarowych. Częstotliwość spotkań i czas każdej jazdy szkoleniowej ustalana jest indywidualnie między kursantem a instruktorem. Zajęcia odbywają się w specjalnie przystosowanym samochodzie. Lekcje zaczynają się na placu manewrowym, następnie kursant uczy się jazdy także w terenie miejskim i niezabudowanym.

Aby zaliczyć kurs na prawo jazdy, kursant musi zdać egzamin wewnętrzny w szkole jazdy. Dopiero później może podejść do tego właściwego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Po zdaniu obu otrzymuje prawo jazdy.