Kurs prawa jazdy kategorii B składa się z kilku etapów. Aby móc go odbyć, należy oczywiście udać się do ośrodka szkolenia kierowców, gdzie wszystkiego się nauczymy. Z czego dokładnie składa się kurs na prawo jazdy kat. B, a także co warto o nim wiedzieć? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule, a także przybliżymy ofertę Ośrodka Szkolenia Kierowców Prawko Dariusza Paściaka z siedzibą w Prudniku. Zapraszamy do lektury!

Prawo jazdy kat. B – dla kogo?

Aby móc rozpocząć kurs na prawo jazdy kat. B, musimy mieć ukończone 18 lat. Do zapisania się na szkolenie dopuszcza się także tych, którym do osiągnięcia pełnoletności pozostały 3 miesiące. Jednak będzie to możliwe dopiero po uzyskaniu zgody opiekuna prawnego. Warto także dodać, że przystąpienie niepełnoletniego kandydata na kierowcę do egzaminu państwowego jest możliwe na miesiąc przed ukończeniem 18 roku życia. Wówczas dokument otrzymuje się w dniu swoich urodzin. Przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy kat. B należy także dopełnić takich formalności jak: uzyskać pozytywne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu, a także wyrobić Profil Kandydata na Kierowcę we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. 

Kurs na prawo jazdy kategorii B

Kursy na prawo jazdy kategorii B zazwyczaj wyglądają podobnie. Niemniej jednak oferta poszczególnych szkół dla kierowców może różnić się miedzy sobą dodatkowymi aspektami, jakie zapewnia ośrodek w ramach odbywanego szkolenia, np. dodatkowe godziny jazdy. Tradycyjnie jednak każdy kurs prawa jazdy obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Pierwsza z nich składa się, z co najmniej 30 godzin lekcyjnych (po 45 min) w formie wykładów, a także indywidualnej pracy z materiałami do nauki. Co ważne, Ośrodek Szkolenia Kierowców Prawko Dariusza Paściaka z Prudnika gwarantuje swoim kursantom materiały w cenie kursu. Szkolenie teoretyczne pozwala na poznanie zasad kierowania pojazdem, praw oraz obowiązków każdego kierowcy, a także obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Z kolei część praktyczna trwa 30 godzin lekcyjnych po 60 min. Podczas takich zajęć przyszły kierowca pod okiem wykwalifikowanych instruktorów będzie mógł prowadzić specjalnie dostosowany pod szkolenie jazdy samochód.

Etap praktyczny szkolenia na prawo jazdy kat. B obejmuje zajęcia zarówno na placu manewrowym, jak i w ruchu drogowym. Ostatni etap kursu w szkole jazdy to egzamin wewnętrzny, który najczęściej przyjmuje postać teoretycznego testu, a także krótkiego sprawdzenia umiejętności prowadzenia auta.

Jeśli wiemy już wszystko na temat kursu na prawo jazdy kat. B, warto poszukać takiego ośrodka, który gwarantuje wysoką zdawalność, a także fachowe podejście do kursantów. A takim miejscem jest właśnie Ośrodek Dariusza Paściaka, który oprócz przygotowania do kursów na prawo jazdy kat. B, oferuje również naukę do prawa jazdy w innych kategoriach: A, A1, AM, B+E, C, C+E, D.