Coraz więcej zawodów odchodzi do lamusa. Mimo że bezrobocie w Polsce spada, na rynku pracy najlepiej odnajdują się i najwięcej zarabiają osoby elastyczne, nie bojące się zmian. Wiele rzeczy wymaga dziś kompetencji cyfrowych, więc decydując się na przekwalifikowanie, trzeba wziąć pod uwagę m.in. potrzebę nauczenia się pracy w różnych programach. Jak zmienić branżę rozsądnie i jak uniknąć błędów?

Zmiana nastawienia

Niezależnie, czy firma się restrukturyzuje i planowane są zwolnienia, pensje są zbyt niskie czy z dużą siłą dopada wypalenie zawodowe – każdy moment jest dobry na przekwalifikowanie się. Ważne jednak, by nie zrobić tego pod wpływem emocji, ale odpowiednio się przygotować.

Pierwszym etapem jest zmiana nastawienia. Trzeba pomyśleć o sobie dobrze, ale też w obiektywny sposób spojrzeć na swoje kompetencje. Każdy człowiek ma talent czy mocne strony, które stanowią potencjał do wykorzystania w życiu zawodowym. Warto też mieć odwagę – przekwalifikowanie się to nie rezygnacja z dotychczasowego życia, ale możliwość poprawy jego jakości. Warto znaleźć w sobie odwagę do zmiany zawodu – grunt, to dobre przygotowanie się merytoryczne.

Unikanie radykalnych kroków

Podejmując decyzję o zmianie branży, lepiej nie podejmować żadnych radykalnych kroków, szczególnie pod wpływem wzburzenia. Rzucenie papierami i wyjście zza swojego biurka nie jest najlepszym pomysłem. Gdy emocje opadną pojawi się strach, obawa o „jutro”, a w działania związane z rozwojem kariery wkradnie się chaos. Podejmując decyzję o przekwalifikowaniu się trzeba się najpierw dobrze przygotować do zmiany, a dopiero na samym końcu zrezygnować z dotychczasowej pracy. Nigdy nie warto też palić za sobą mostów – nigdy nie wiadomo, kiedy przydadzą się znajomości.

Zorientowanie się w branży

Warto zorientować się, czy w wymarzonej branży jest na danym obszarze w ogóle praca oraz jakie firmy oferują możliwość rozwoju w konkretnym kierunku. W ogłoszeniach często są też wypisane kompetencje potrzebne na dane stanowisko. W Internecie można też poczytać o potencjalnych zarobkach.

Kursy i szkolenia

Gdy już decyzja o przekwalifikowaniu się zapadnie, należy znaleźć kurs, który pozwoli na zdobycia lub udoskonalenie potrzebnych do nowej pracy kompetencji. Takowe organizuje firma "Kwadrat" z Suwałk, na której szkoleniach można nauczyć się pracy na nowych programach czy przygotować się do egzaminów wstępnych na studia. Zaoczna nauka, na którą poświęca się wolny czas jest rozwijająca, a nie wpłynie na dotychczasową pracę. Da też poczucie bezpieczeństwa – w razie zwolnienia potrafi się już coś innego.

Zajęcia i animacje dla dzieci

Prowadzone są tam również zajęcia dla dzieci, które mogą rozwijać swoje zdolności i poszerzać wiedzę za pomocą zabawy. Nauka prowadzona jest w formie eksperymentów, doświadczeń fizycznych i chemicznych oraz animacji. Zajęcia prowadzone są w przedszkolach oraz organizowane bezpośrednio w firmie KWADRAT. Animacje prowadzone są na wszystkich imprezach okolicznościowych: urodziny, komunie, wesela.

Wolontariat

Zanim podejmie się ostateczną decyzję o zmianie pracy i przekwalifikowaniu się, warto sprawdzić swój pomysł w praktyce. Taką możliwość często dają wolontariaty. Prace przeprowadza się zazwyczaj popołudniami i wieczorami. Przy tej okazji można nie tylko poznać nowych ludzi i stworzyć sieć kontaktów w branży, ale też zobaczyć, czy realizowanie się w danym kierunku ma sens.