Dla wielu młodych ludzi egzamin na prawo jazdy to jeden z kluczowych etapów w życiu, który świadczą o dorosłości. Zdecydowana większość decyduje się zapisać do szkoły jazdy i podjąć kurs tak szybko, jak to możliwe. Niezależnie od wieku czy zawodowych zobowiązań prawo jazdy warto posiadać, gdyż znacząco ułatwia to codzienność. Aby tego dokonać, należy pozytywnie ukończyć dwuczęściowy egzamin, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Jak przygotować się do jazdy samochodem?

Nauka jazdy – szkolenia

Egzamin na prawo jazdy składa się z części teoretycznej i praktycznej. Mimo iż co roku wdrażane są jakieś zmiany, to ogólny system pozostaje taki sam. Nauka jazdy zaczyna się od szkoleń teoretycznych. Lekcje z wiedzy ogólnej mają przygotować przyszłych kierowców do bezpiecznej jazdy samochodem i zaznajomić ich z wszelkimi normami prawnymi. Kiedy godziny zajęć z wiedzy teoretycznej zostają zaliczone, można przejść do nauki jazdy samochodem. Ośrodek szkolenia kierowców zobowiązany jest do przydzielenia instruktora, który będzie przygotowywał do egzaminu końcowego. Zdaniem specjalistów z Ośrodka Szkolenia Kierowców Elżbieta Płoch-Kata należy zmieniać instruktorów jazdy, kiedy jest taka możliwość. Dzięki temu można zdobyć szerszą wiedzę i większą pewność za kółkiem.

Przygotowanie do jazdy

Przed rozpoczęciem jazdy należy dostosować fotel do swojego ciała, ustawić lusterka i zapiąć pasy bezpieczeństwa. Kierowca powinien siedzieć w takiej odległości od kierownicy, aby ręce były lekko ugięte w łokciach, a plecy przylegały do oparcia. Od odpowiedniego trzymania kierownicy zależy nie tylko wygoda podczas jazdy, ale i bezpieczeństwo. Zabronionym jest krzyżowanie rąk na kierownicy, tak samo, jak nie powinno się trzymać ich zbyt mocno. Gwałtowne obracanie kierownicą może przyczynić się nawet do wywrócenia auta. Zachowanie podstawowych warunków właściwej jazdy zwiększa bezpieczeństwo nie tylko kierowcy, lecz także pozostałych pasażerów i innych osób biorących udział w ruchu drogowym.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Kurs na prawo jazdy to niemały wydatek. Bardzo często zdarza się, że młodzi ludzie odkładają pieniądze, aby móc podejść do egzaminu i pozytywnie go ukończyć. Na początku należy przeznaczyć określoną kwotę na wykonanie badań lekarskich, które potwierdzą zdolność do prowadzenia autem. Kolejnym wydatkiem jest wykonanie zdjęć. Niezbędne jest także dostarczenie wniosku PKK. Ceny za kurs mogą się wahać, a zwykle zamykają się w przedziale od 1150 zł do nawet 2300 zł.