Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu pracy, a polskie firmy otwierają się na współpracę z partnerami z innych krajów. Do nawiązania międzynarodowych kontaktów potrzeba jednak znajomości języka. Ta obecna jest w szkole na każdym etapie kształcenia, jednak niekorzystanie z nabytych umiejętności może prowadzić do ich utraty. Dlatego warto zadbać o naukę języków również po zakończeniu edukacji.

Samodzielna nauka języka obcego

Jednym z możliwych i często stosowanych rozwiązań jest samodzielna nauka języka obcego. Należy jednak mieć świadomość, że będzie to duże wyzwanie niezależnie od tego, czy mamy oprócz tego wiele innych obowiązków, czy nie. W tym przypadku bowiem odgrywamy podwójną rolę; zarówno nauczyciela, jak i ucznia. Musimy samodzielnie ułożyć sobie plan nauki, a następnie konsekwentnie go realizować. Mogą nam w tym pomóc rozmaite aplikacje mobilne czy materiały dostępne w Internecie, jednak one same w sobie nie wystarczą. Pamiętajmy, że nauka języka obcego obejmuje kilka aspektów, jakimi są czytanie, pisanie, słownictwo, gramatyka, mówienie oraz słuchanie.

Należy zatem zadbać o to, by rozwijać wszystkie te umiejętności równolegle. W zakresie czytania i słownictwa pomocne będzie zapisywanie słów na karteczkach samoprzylepnych i przyklejanie ich na różnych sprzętach w domu, a w przypadku nieco zaawansowanej znajomości języka możemy sięgnąć po książki i artykuły nim napisane. Do nauki gramatyki niezbędne nam będą podręczniki i wykonywanie zawartych w nich ćwiczeń, natomiast mówienie do siebie pozwoli nam nauczyć się poprawnej wymowy i swobody w używaniu angielskiego, koreańskiego czy jakiegokolwiek innego języka. Jeśli chodzi o skuteczność samodzielnej nauki języka, to wiele zależy od naszej determinacji. Naszym największym, dla wielu niepokonanym, wrogiem jest prokrastynacja, która powoduje, że oddalamy w czasie pewne zadania, również te, które podejmujemy z własnej woli. Spada nam przez to motywacja i nauka nie przynosi spodziewanych efektów.

Kurs z wykwalifikowanym lektorem

Alternatywnym rozwiązaniem jest udział w profesjonalnym kursie. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy mieć pewność co do skuteczności stosowanych metod oraz poprawności omawianych treści. Materiały są bowiem weryfikowane i opracowywane zgodnie z międzynarodowymi standardami kształcenia. Często przed dołączeniem czy rozpoczęciem takiego kursu językowego, musimy wziąć udział w teście, który pozwoli określić nasz poziom umiejętności w skali od A1 do C2 i na tej podstawie wskazać właściwy dla nas program.

W każdym większym mieście działa co najmniej kilka szkół językowych, w których możemy zapisać się na kurs językowy. Warto jednak zwrócić uwagę na ofertę uniwersytetów i jednostki takie jak Jagiellońskie Centrum Językowe działające przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Tego rodzaju centra kształcenia kierują swoją ofertę nie tylko do studentów czy pracowników, ale także dorosłych słuchaczy spoza uniwersytetu. Ponadto programy nauczania są przygotowane, a zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych w tym kierunku lektorów.