Ta umiejętność przydaje się w wielu dziedzinach. Czasem zdarza się, że młodzi chłopcy uczą się tego fachu od starszych mężczyzn w rodzinie lub od znajomych. To jednak nie wystarczy, aby móc legalnie wykonywać zawód spawacza należy spełnić pewne wymogi. Jakie kroki należy podjąć, aby zostać zawodowym spawaczem? Jak znaleźć odpowiednią firmę prowadzącą szkolenia w tym zakresie?

Uprawnienia spawacza – kwestie prawne

Szczególnie praca na budowie i przy konstrukcjach żelaznych wymaga umiejętności spawalniczych. Pracodawca zatrudniając fachowców powinien już na początku, przy zatrudnianiu pracownika, wziąć pod uwagę jego kwalifikacje, które mogą się w tej sytuacji przydać. Zrobienie kursu spawacza nie jest ekstremalnie kosztowne i niektórzy pracodawcy sami kierują zatrudnionych, aby oficjalnie potwierdzili swoje umiejętności, otrzymując oświadczenie o ukończeniu kursu.

Według obowiązujących zasad osoba wykonująca prace spawalnicze, nawet w najmniejszym zakresie, powinna mieć ukończony kurs, potwierdzony stosownym zaświadczeniem. Może ono występować w formie świadectwa ukończenia egzaminu spawacza. Zapis o zrealizowanym szkoleniu może znajdować się  w tak zwanej „Książce spawacza”. Jest to miejsce, w którym zapisuje się etapy pracy zawodowej wykonywanej przez daną osobę. Należy przy tym pamiętać, że zapis dotyczący ukończenia egzaminu w tejże książce nie jest jednak oficjalnym dokumentem, który potwierdza uprawnienia.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 roku, dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych za osobę posiadającą kwalifikacje spawalnicze uważa się kogoś, kto ukończył właściwe szkolenie z zakresu teoretycznego oraz praktycznego spawalnictwa. I szkolenie to jest potwierdzone zarówno egzaminem, jak i dokumentem, który upoważnia do wykonywania wyżej wymienionych prac.

Działania, które według paragrafu 28. z rozporządzenia Ministra Gospodarki podlegają koniecznemu zaświadczeniu to: zgrzewanie, ręczne lutowanie, ręczne cięcie termiczne oraz zmechanizowane, oraz automatyczne wykonywanie prac spawalniczych.

Prowadzone przez upoważnione do tego jednostki szkolenie powinno przebiegać zgodnie z polskimi normami PN-EN ISO. I powinno być organizowane przez podmiot upoważniony do tego przez Instytut Spawalniczy, Urząd Dozoru Technicznego, TUV Rheinland lub Polski Rejestr Statków. Osiągnięte w trakcie kursu uprawnienia są ważne przez następne dwa lata. 

Gdzie nauczyć się spawania?

Jednym z miejsc, które specjalizuje się w prowadzeniu opisywanych tu kursów jest Ośrodek Szkolenia Spawaczy EWI w Elblągu, prowadzony przez Eugeniusza Wikirę. Ta firma, dysponująca dużą halą, w której prowadzone jest szkolenie, może jednorazowo przeszkolić do 20 osób i proponuje także kurs spawalniczy z językiem niemieckim. Kursy EWI są prowadzone zgodnie z wymogami gliwickiego Instytutu Spawalnictwa i kończą się egzaminem.

Niektórzy pracodawcy w procesie kwalifikacyjnym zaznaczają w wymaganiach konieczność posiadania uprawnień do wykonywania zawodu spawacza. Inni natomiast, inwestując w kwalifikacje nowych zatrudnionych, finansują te egzaminy rozpoczynającym pracę. Należy zorientować się zatem, jakie są aktualne możliwości i czy można w jakiś sposób ułatwić sobie drogę podejścia do egzaminu na spawacza. Także od czasu do czasu Urzędy Pracy w ramach podnoszenia kwalifikacji i redukcji bezrobocia organizują tego typu bezpłatne wydarzenia, w których mogą uczestniczyć zainteresowani bezrobotni.