Zostanie kierowcą zawodowym to konieczność uzyskania stosownych kwalifikacji, co w przypadku chęci użytkowania ciągników siodłowych z naczepą oznacza realizację dość skomplikowanego kursu. Zorganizowany w profesjonalnym ośrodku szkolenia kierowców zapewni jednak nie tylko stosowną wiedzę, ale również umiejętności jazdy praktycznej takim zestawem. Jak zatem wygląda kompletny kurs, dzięki któremu można zawodowo wykonywać przewóz rzeczy?

Prawo jazdy kategorii C i C+E

Podstawowym dokumentem, jaki uprawniania do poruszania się po drogach publicznych ciągnikiem siodłowym z naczepą, jest prawo jazdy kategorii C+E. Do kursu z tego zakresu przystąpić można jednak wyłącznie po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy kategorii C. Co ciekawe, w dobrych ośrodkach szkolenia kierowców można realizować oba kursy w tym samym czasie. Dzięki temu zdobycie pożądanych uprawnień trwa znacznie krócej i tym samym daje możliwość szybszego rozpoczęcia pracy w charakterze kierowcy zawodowego zajmującego się przewozem rzeczy.

Połącz kurs na prawo jazdy kategorii C oraz C+E organizuje ośrodek szkolenia kierowców Ryszard Kamiński, w którym kursanci praktyczne umiejętności zdobywają, kierując nowoczesnym samochodem ciężarowym z naczepą. Oprócz zajęć teoretycznych, które są organizowane w ramach kursu na kategorię C, osoby zdobywające uprawnienia C+E muszą również zaliczyć część praktyczną, kończącą się egzaminem państwowym. W toku kursu pozytywnie powinni przejść też badanie psychologiczne i lekarskie.

Świadectwo kwalifikacji zawodowej

Potocznie nazywane kursem na przewóz rzeczy bądź osób świadectwo kwalifikacji zawodowej to kolejny etap zdobywania uprawnień wymaganych do wykonywania zawodu kierowcy ciągnika siodłowego z naczepą. W tym wypadku warto postawić na ośrodek szkolenia kierowców, który zapewnia szybkie i skuteczne szkolenie w formie e-learningu. Uczestnik kursu przechodzi przez kwalifikację wstępną w wariancie zwykłym lub przyspieszonym.

Po jej ukończeniu może natomiast przystąpić do realizacji kwalifikacji wstępnej uzupełniającej i uzupełniającej przyspieszonej. W ośrodkach dla kierowców zawodowych organizowane są też szkolenia okresowe. Te muszą być wykonywane co pięć lat, o czym należy pamiętać. Zdobycie kompletnych uprawnień dających możliwość przewozu rzeczy ciągnikiem siodłowym lub samochodem ciężarowym z naczepą warto zrealizować w profesjonalnym ośrodku szkolenia kierowców. Pozwoli to uzyskać pozytywny wynik egzaminów państwowych dzięki właściwemu przygotowaniu w zakresie teoretycznym i praktycznym.