Suwnice to specjalistyczne urządzenia transportu bliskiego, które wykorzystywane są między innymi w halach przemysłowych, magazynach, na składowiskach, bocznicach czy też w stoczniach. Wedle obowiązujących w Polsce przepisów ich obsługa wymaga posiadania uprawnień wydanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Potwierdza to szkoleniowiec Paweł Jagiełowicz z firmy CREVI CONSULTING, która przygotowuje kursantów do kursów UDT i przede wszystkim do bezpiecznego oraz fachowego eksploatowania suwnic. Szczegóły na ten temat znaleźć można w dalszych częściach artykułu.

O uprawnieniach do obsługi suwnic słów kilka

Specjaliści z firmy CREVI CONSULTING z Zielonej Góry wyjaśniają, że do obsługi suwnic wymagane są uprawnienia wydawane przez wspomniany już Urząd Dozoru Technicznego. Oznacza to konieczność przejścia specjalistycznego kursu w certyfikowanym ośrodku szkoleniowym oraz zgłoszenia się na egzamin UDT. Szkoleniowcy CREVI CONSULTING dodają, że ubieganie się o uprawnienie do obsługi suwnic jest możliwe dla osób, które: 1) ukończyły 18 lat; 2) posiadają minimum wykształcenie podstawowe; 3) przeszły pozytywnie badania lekarskie u specjalisty medycyny pracy. Mogą oni przejść kurs i podejść do egzaminu państwowego w dwóch kategoriach:

  • II S – suwnice, wciągniki i wciągarki obsługiwane z poziomu roboczego oraz żurawie stacjonarne warsztatowe;

  • I S – suwnice, wciągniki i wciągarki obsługiwane z poziomu roboczego lub z kabiny oraz żurawie stacjonarne warsztatowe.

Szczegóły dotyczące uprawnień na operatora suwnic zostały zaś określone w ustawie z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 122, poz. 1321, ze zm.) z późniejszymi zmianami.

Jak wygląda kurs obsługi suwnic?

Kurs obsługi suwnic, czyli przygotowanie do egzaminu państwowego UDT, odbywa się w takich akredytowanych ośrodkach szkoleniowych jak CREVI CONSULTING. Szkolenie w tej firmie składa się zarówno z części teoretycznej, jak i z zajęć praktycznych, które realizowane są w na terenie Drzonkowa k. Zielonej Góry. Oba panele szkoleniowe trwają po kilkanaście godzin, a kursanci mają dostęp do różnych, również interaktywnych narzędzi edukacyjnych.

Jeśli chodzi o cel kursu obsługi suwnic, jest nim nie tylko przygotowanie do egzaminu UDT tak, by zdać go już za pierwszym podejściem. Szkoleniowcy CREVI CONSULTING szczególny nacisk kładą na praktyczne umiejętności, które pozwolą wykonywać prace bezpiecznie, wydajnie oraz precyzyjnie. Nabyte przez kursanta zdolności zagwarantują mu zatem możliwość samodzielnej pracy na stanowisku operatora suwnicy. Będzie mógł on również poszerzyć w późniejszym czasie swoje kompetencje poprzez przejście kursu na konserwatora suwnicy.

Program kursu obsługi suwnic w pigułce

Jak już wspomniano, kurs obsługi suwnic składa się na części teoretyczną i praktyczną. Poruszanymi tematami w ośrodku szkoleniowym CREVI CONSULTING, są zatem:

  1. Urządzenia transportu bliskiego, podział suwnic i wiedza ogólna o nich.

  2. Przepisy prawne dotyczące suwnic – dozór techniczny.

  3. Budowa i obsługa suwnic.

  4. Obowiązki operatora suwnic i dodatkowych urządzeń zabezpieczających.

  5. Suwnice i ich typowe usterki, a także sposoby ich niwelowania.

  6. Zagrożenia przy obsłudze suwnic, w tym kwestie BHP.

  7. Zakres czynności pracy dotyczący obsługi suwnic.

  8. Postępowanie przy sytuacjach niebezpiecznych na stanowisku operatora suwnic.

Egzamin UDT na operatora suwnicy

Egzaminy UDT pozwalające uzyskać uprawnienia do obsługi suwnic składają się na: egzamin teoretyczny w formie testu oraz na egzamin praktyczny. W jego przypadku sprawdzenie umiejętności egzaminowanego przebiega w dwóch etapach. Szkoleniowcy CREVI CONSULTING tłumaczą, że w pierwszej kolejności sprawdzone zostaną umiejętności obsługi technicznej suwnicy w codziennej pracy. Przykładowymi zadaniami mogą być przeprowadzenie próby hamulca mechanizmu podnoszenia z wykorzystaniem przygotowanego ładunku czy też sprawdzenie prawidłowości działania kleszczy przeciwwiatrowych.

Drugi etap egzaminu praktycznego UDT na suwnice polega na wykonaniu trzech prac operatorskich. Mowa o podjęciu ładunku z pierwszego pola odkładczego, o transporcie ładunku przez bramkę na wysokości nieprzekraczającej wysokości bramki, a także o odłożeniu ładunku na drugie pole odkładcze. Pozytywny wynik pozwala zaś wyrobić odpowiednie dokumenty i podjąć pracę operatora suwnicy. Ze wsparciem szkoleniowców CREVI CONSULTING zdobycie upragnionych uprawnień jest niemalże dziecinnie proste.