11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Co roku w całej Polsce organizowane są z tej okazji uroczystości, które mają upamiętnić wydarzenia z 1918 roku. Sposobem na uczczenie rocznicy odzyskania suwerenności są wszelkie rodzaju marsze, koncerty czy biegi. Podczas celebracji coraz bardziej powszechna staje się tradycja noszenia kokardy narodowej. Sprawdź, jak wykonać kotylion samodzielnie. Poznaj symbolikę tej patriotycznej rozetki.

Kotylion na 11 listopada – jak wygląda i co oznacza?

Podczas wydarzeń państwowych takich jak: Dzień Flagi, Święto Wojska Polskiego, Święto Trzeciego Maja czy przede wszystkim Narodowego Święta Niepodległości z dumą nosimy ozdoby przyczepione do ubrań, które powszechnie nazywamy kotylionami. Wielu specjalistów zwraca jednak uwagę, że zakładany podczas ważnych uroczystości symbol to tak naprawdę kokarda narodowa. Niezależnie jednak od nazwy, celem jest uczczenie istotnych momentów z historii kraju.  

Zastanawiasz się, jak wygląda kotylion na 11 listopada? Choć i ten temat budzi spore kontrowersje, to dominuje założenie, że jest to kolista rozetka złożona z dwóch kolorowych wstążek. Średnica kokardy narodowej powinna mieć długość od 4 do 6 cm. Według różnych źródeł układ barw jest zazwyczaj następujący: biały środek z czerwoną otoczką, który może mieć dodatkowo białe wykończenie. Należy pamiętać, że powierzchnia pasów czerwonych (symbolizujących krew, miłość, odwagę i męstwo) i białych (oznaczających dobroć, czystość i szlachetność) powinna być równa.   

Ozdoba o wyglądzie wstążki uformowanej w rozetę pojawiała się już na uroczystościach państwowych w XVIII w. Od tego czasu biało-czerwony kotylion stał się ważnym i szeroko lubianym symbolem państwowości. Ma być wyrazem miłości do ojczyzny i znakiem narodowej tożsamości. Kokardę patriotyczną nosimy zwykle po lewej stronie nad sercem – jedynym wyjątkiem jest gala orderowa. Według znanych stylistów dobieramy do rozety schludny, elegancki i galowy strój.  

11 listopada

Jak zrobić kotylion? Kokardy na 11 listopada krok po kroku

Wiesz już, co oznacza kotylion i jak należy go nosić. Czas dowiedzieć się, jak przygotować go samodzielnie – pomimo że patriotyczną ozdobę możemy znaleźć w wielu sklepach papierniczych. Najczęściej do wykonania kokardy na Dzień Niepodległości wykorzystuje się papier, materiał, taśmy lub bibuły. Z powodzeniem można sięgnąć również po masę solną czy modelinę.

Wzorowana na orderach w kolorach narodowych kokarda, to świetna ozdoba również dla dzieci. Warto włączyć najmłodsze pociechy w przygotowywanie prawidłowych kotylionów, aby w ten sposób przemycić wiedzę o historii kraju poprzez zabawę. Zobacz, jak w szybki i prosty sposób mogą powstać patriotyczne rozety na najważniejsze państwowe uroczystości.

Kotylion na 11 listopada z papieru

Do przygotowania ozdoby potrzebujesz:

  • dwóch papierów (jednego w białym, a drugiego w czerwonym kolorze);
  • białego kawałka tektury;
  • nożyczek;
  • kleju;
  • agrafki.

Jak zrobić kotylion niepodległościowy krok po kroku?

Krok 1: Na początku należy wyciąć z papierów dwa koła – mniejsze z kartki białej, większe z czerwonej. Okrąg możemy narysować za pomocą cyrkla lub odrysować od szklanki.

Krok 2: Czerwone koło należy naciąć – najlepiej wzdłuż promienia. Tak przygotowane należy złożyć w harmonijkę. Na koniec należy je skleić, aby znów przypominało początkowy kształt.

Krok 3: Białe koło przyklejamy przy pomocy kleju do czerwonego okręgu. Z papieru wycinamy dwa paski i przyczepiamy do całości, tak aby przypominały ozdobne wstążeczki.

Krok 4: 11 listopada kotylion DIY przypinamy do galowego stroju za pomocą agrafki.

kotylion z papieru

Jak zrobić kotylion na 11 listopada ze wstążek?

Przygotuj:

  • czerwoną i białą tekturę,
  • białą wstążkę o długości 90 cm i szerokości ok. 2 cm;
  • czerwoną wstążkę od długości 150 cm i szerokości ok. 2 cm;
  • klej, nożyczki, agrafkę.

Sposób wykonania kotylionu ze wstążki jest niezwykle prosty. Najpierw należy wyciąć z papieru dwa okręgi o różnych rozmiarach – jeden o średnicy 9 cm i szerokości 2,5 cm, a drugi odpowiednio o średnicy 6 cm i szerokości 2 cm. Później należy przygotować koła z tektury o średnicy 2,5 cm. Przez okręgi należy przewlec wstążkę, zaczynając od środka – przez mniejszy białą, a przez większy czerwoną.

Następnie należy umocować agrafkę w kole z tektury i przykleić je do czerwonego oraz białego okręgu. W ten sposób połączymy obie części ze sobą. Pośrodku kotylionu naklejamy ostatnie kółko. Na koniec mocujemy na dole kokardy pozostałe kawałki wstążeczki.  

Sama nazwa „kotylion” odnosi się do znanej w baroku zabawy tanecznej, podczas której pary nosiły ozdoby w formie barwnych rozetek. Przedmiot ten z czasem stał się formą wyrazu dla pewnych idei. Obecnie w Polsce stanowi symbol patriotyzmu noszony podczas ważnych państwowych uroczystości. Biało-czerwona kokarda narodowa nierozerwalnie wiąże się dziś z Dniem Niepodległości.