Powstawanie ikony to proces długi i wieloetapowy. Wymaga dużej wiedzy z zakresu technologii, teologii i ikonografii. Każda ikona kanoniczna powstaje w oparciu o zbiór zasad, tzw. kanon. Jest on ustalony przez Kościół i Tradycję, a wzory zebrane w specjalnych podlinnikach. Dlatego ikona nie jest wyłącznie dziełem malarza ani tworem jego wyobraźni czy pomysłowości. To połączenie Tradycji oraz pracy i talentu artysty. Ważne są umiejętności plastyczne i techniczne, gdyż ikona nie powinna być wykonana poniżej pewnego poziomu artystycznego. Niestety, obecnie wytwarzanych jest wiele ikon słabych, o bardzo niskim poziomie artystycznym, wręcz przypominających nieudolną pracę dziecka. Wynika to z niedouczenia osób, które chcą szybko cieszyć się własnoręcznym pisaniem ikon, bez zdobycia uprzednio rzetelnej wiedzy i minimum umiejętności. Bez tego osoba bezmyślnie kopiuje wzór wyszukany w internecie, nierzadko powtarzając zawarte w nim błędy.

Dlatego bardzo ważne jest, aby podstawy tego rzemiosła zdobywać w dobrej pracowni, u nauczyciela z dużym doświadczeniem i dorobkiem, który wykonał wiele ikon. To gwarantuje, że uczeń będzie dobrze prowadzony krok po kroku, a materiał do nauki będzie dobrany adekwatnie do poziomu ucznia. Nauczyciel powinien doceniać, korygować pracę i stopniowo zwiększać poziom trudności.

W Pracowni Ikon pw. Św. Antoniego Padewskiego uczeń opanowuje podstawowe zagadnienia plastyczne: ćwiczy płynność kreski, poznaje technikę temperową, sposoby malowania i zasady kanonu. Zaczyna pracę od ikon jednopostaciowych, by z czasem przejść do przedstawień bardziej złożonych. Efektem jest własnoręcznie wykonana ikona, którą uczestnik zabiera do domu.

Od pewnego czasu można zaobserwować, że ikony są coraz częściej zamawiane na prezenty. Okazji, aby wręczyć ten wyjątkowy prezent jest wiele: Chrzest, Pierwsza Komunia, Bierzmowanie, Ślub i jego rocznice oraz inne ważne wydarzenia. Wiele osób zamawia ikonę dla siebie, do indywidualnej czy rodzinnej modlitwy. Imieniny czy urodziny to również dobra okazja do napisania ikony świętego patrona czy opiekuńczego anioła.

Ikona zachwyca swoim pięknem i przenosi nas w inny wymiar. Pomaga w kontemplacji, pośredniczy w kontakcie z Bogiem i Jego świętymi. Dobrze wykonana jest dziełem sztuki, które ma wartość ponadczasową. Pozostaje w rodzinie i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Pracownia gwarantuje najlepszej jakości materiały przy powstawaniu ikon. Podobrazie to  sezonowane deski lipowe pokryte płótnem i zaprawą klejowo – kredową. Cała ikona pisana jest ręcznie techniką tempery żółtkowej z pigmentów ucieranych w pracowni. Do złoceń stosowne jest złoto 24 karatowe. Dlatego po latach podobrazie nie rozsycha się, kolory zachowują intensywność, a złoto nie traci blasku.

Ikona powstaje około 2 miesięcy. Jeżeli pomysł na obdarowanie kogoś ikoną pojawiał się „w ostatniej chwili” i na wykonanie ikony jest za mało czasu, wówczas Pracownia wystawia certyfikat – zaświadczenie. Wręcza się je podczas uroczystości, a ukończoną ikonę w późniejszym terminie.