W dzisiejszym świecie samorozwoju powstaje coraz więcej możliwości i form pracy. Dużą popularnością cieszą się warsztat, szkolenia, konferencje, eventy. Coraz chętniej korzystamy także z pracy indywidualnej z psychologiem lub coachem. Czym się różnią te formy pracy nad sobą? Zapraszam do lektury.

Różne formy rozwoju osobistego

W tych definicjach i nazwach można się łatwo pogubić. W zależności od tego, jaki mamy cel, warto wybrać dla siebie najlepszą formę pracy. Szkolenie od warsztatu różni się przeważnie formą jego przeprowadzenia. Warsztat to rodzaj pracy, który ma za zadanie maksymalnie zaktywizować uczestników. Obywa się najczęściej w bezpiecznych warunkach, w małej grupie, w której zdecydowanie łatwiej o komfort osobisty. To przestrzeń rzeczywistej pracy nad sobą, nad swoimi umiejętnościami, nad nawykami, nad zasobami.

Skoro warsztat, to i narzędzia

Niezależnie od tego, jaki jest temat warsztatu, uczestnicy otrzymują narzędzia do pracy. W tym przypadku narzędziem jest odpowiednio dobrane przez trenera ćwiczenie, które ma za zadanie wywołać procesy zmiany w uczestniku, nauczyć go nowych umiejętności. Podczas warsztatu jest przestrzeń na zadawanie indywidualnych pytań prowadzącemu, na mówienie o swoich odczuciach, obawach i doświadczeniach po wykonaniu poszczególnych ćwiczeń.

Cykl Kolba – czyli jak uczą się dorośli

Szkolenia warsztatowe zwykle opierają się o cykl Kolba, czyli formę pracy gwarantującą naukę dorosłych uczestników warsztatu. Cały proces polega na zanurzeniu w doświadczeniu i pozwoleniu na płynny proces przyswajania wiedzy. Trener obserwuje proces grupowy i dopasowuje formę warsztatu elastycznie do odpowiedniej fazy, w jakiej jest grupa warsztatowa.

Szkolenie a warsztat

Okazuje się, że nie każde szkolenie jest warsztatem. Warsztat skierowany jest głównie na doświadczanie i naukę nowych umiejętności, eksplorację swojego potencjału, wychodzenie ze strefy komfortu. Szkolenie może być warsztatem, ale nie musi. Używa się określania ”warsztatowa forma pracy”, która sugeruje, czego możesz się spodziewać po danym szkoleniu.

Szkolenia twarde, na których przekazywana jest wiedza techniczna, a także instruktaże najczęściej są prowadzone bardziej w formie wykładu lub prezentacji, często także wykonywane są też ćwiczenia, jednak typowy warsztat to praca na kompetencjach miękkich. Szeroki wachlarz szkoleń i wsparcia psychologicznego oferuje Pozytyw-Ka Centrum Rozwoju I Wsparcia Psychologicznego Bartłomiej Trzepizur

Konferencja i event a warsztat

Okazuje się, że eventy także mogą mieć warsztatową formę pracy, jednak odbywają się zazwyczaj w formie bardziej rozrywkowej, nie stwarzają bezpiecznej atmosfery pracy, ze względu na to, że odbywają się w dużych halach i uczestników jest nie kilkanaście a kilkaset lub nawet kilka tysięcy. Są dobrym kopem motywacyjnym. Konferencje natomiast to najczęściej suche warsztaty, na których prowadzący nie ma w zasadzie kontaktu z uczestnikami, a jedynie prezentuje wiedzę.