Liceum dla dorosłych to dobra propozycja dla wszystkich, którzy chcą zdobyć średnie wykształcenie bez konieczności rezygnacji z pracy i codziennych obowiązków. Zajęcia w takiej szkole odbywają się bowiem w trybie wieczorowym lub zaocznym. Program edukacyjny liceum zakłada naukę takich samych przedmiotów jak w szkole ponadgimnazjalnej dla młodzieży, a jego absolwenci mogą bez przeszkód przystąpić do egzaminu maturalnego.

Liceum dla dorosłych. Dla kogo?

Szkoły dla dorosłych są mylnie uważane jako miejsca edukacji tylko dla osób z problemami wychowawczymi. Przyczyn nieukończenia szkoły w wieku młodzieńczym jest bardzo wiele – choroby, wczesne założenie rodziny czy zła sytuacja materialna. Bez względu na powód porzucenia edukacji, każdy powinien mieć szansę jej kontynuacji. Taką też stwarza, mieszczące się w Warszawie, Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne dla Dorosłych nr XVI.

Uczęszczanie na zajęcia odbywa się bez reorganizacji życia codziennego słuchaczy. Uczniowie mogą bowiem wybierać między wieczorowym a zaocznym trybem zajęć. Elastyczny system niweluje więc ryzyko kolizji z rodzinnymi bądź zawodowymi obowiązkami, a nauka odbywa się bez żadnych wyrzeczeń.

Czego uczą szkoły dla dorosłych?

Nauka w liceum dla dorosłych trwa przez 6 semestrów. Zajęcia prowadzone są według podstawy programowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, dzięki czemu przedmioty są takie same, jak w przypadku szkoły średniej dla młodzieży. Nie brakuje więc również nauki języków obcych, na co zresztą licea dla dorosłych, kładą szczególny nacisk.

Szkoła średnia sprzyja również rozwojowi umiejętności interpersonalnych. Osoby pełnoletnie, przyswajając kolejne dawki informacji, zwiększają swą samoocenę w kontaktach zawodowych i osobistych. Poszerzanie horyzontów myślowych umożliwia im spojrzenie na wiele aspektów z całkiem innej perspektywy.  Pozwala to na dokonywanie lepszych wyborów na każdej życiowej płaszczyźnie.

Średnie wykształcenie - lepsza praca i płaca

Bez wykształcenia średniego ciężko o dobrą posadę. W zależności od  miejsca, może okazać się, że jedyne dostępne oferty pracy to takie w niepełnym wymiarze godzinowym. Podjęcie zatrudnienia na część etatu oznacza zaś brak wielu świadczeń, chociażby ubezpieczenia zdrowotnego. Pomarzyć można również o płatnym urlopie. Często brak średniego wykształcenia kończy się również chronicznym bezrobociem. Z tych właśnie powodów warto zadbać o swą edukację, niezależnie od posiadanego wieku. Zdobycie średniego wykształcenia z pewnością pozwoli poprawić sytuację materialną.

Nie zaszkodzi oczywiście iść za ciosem. Dyplom ukończenia szkoły i świadectwo maturalne dają przepustkę na wyższą uczelnię. Uniwersytety również oferują zajęcia w trybie niestacjonarnym, dzięki czemu można dopasować harmonogram nauki do codziennych zajęć. Można śmiało powiedzieć, że wybór szkoły średniej dla dorosłych to pierwszy krok do lepszej przyszłości.