Od dnia, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę, granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 4,16 mln uchodźców wojennych, głównie kobiet i dzieci. Szacuje się, że obecnie na terenie naszego kraju przebywa prawie 3,2 mln Ukraińców, z czego część deklaruje chęć pozostania tu na stałe. Stwarza to nowe możliwości dla polskiego rynku pracy, lecz istotną barierę w zatrudnianiu Ukraińców, stanowi brak znajomości ich języka. Coraz więcej Polaków wyraża chęć nauki języka ukraińskiego. Dlaczego warto to zrobić?

Jest to łatwy język

Język ukraiński należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Co może dziwić, jest bardziej podobny do naszego języka ojczystego niż bliski nam język czeski. Jak twierdzą językoznawcy z Jagiellońskiego Centrum Językowego, polskie i ukraińskie słownictwo jest zbieżne aż w 70%. Jedyna trudność tkwi w tym, że Ukraińcy używają do zapisu swojego języka cyrylicy, która dla przeciętnego Polaka, wygląda jak nic nieznaczące wzorki. Dobra wiadomość jest taka, że nauka cyrylicy również nie zajmuje dużo czasu, a kiedy już ktoś ją pozna, otworzy sobie drogę do nauki innych języków obcych np. rosyjskiego, serbskiego czy białoruskiego.

Lepsze zrozumienie sąsiadów zza wschodniej granicy

Ukraińcy w ostatnich latach bardzo chętnie emigrowali do Polski, ale nie na taką skalę, jak obecnie. Dziś język ukraiński słychać nie tylko na ulicach dużych polskich miast, ale też miasteczek i wsi. Dzieci uchodźców wojennych trafiły do polskich szkół, a ich matki szukają pracy w różnych sektorach przemysłu. Stawia to przed polskimi nauczycielami i pracodawcami zupełnie nowe wyzwania. Kurs języka ukraińskiego ułatwi komunikację z imigrantami i pozwoli lepiej zrozumieć ich potrzeby. Jagiellońskie Centrum Językowe organizuje takie kursy dla studentów pedagogiki oraz wszystkich zainteresowanych. Równocześnie prowadzone są też kursy języka polskiego dla Ukraińców. Zajęcia odbywają się zarówno stacjonarnie, jak i online.

Skuteczne niesienie pomocy

Uchodźcy wojenni jeszcze długo będą potrzebować wsparcia polskich obywateli. Nauka języka ukraińskiego pomaga w budowaniu mostów między dwoma podobnymi, ale jednak odrębnymi kulturami. Ukrainiec, słysząc, że ktoś przemawia do niego w ojczystym języku, czuje się bezpieczniej i pewniej. Łatwiej przychodzi mu mówienie o swoich potrzebach i nie czuje się odizolowany, przebywając w licznej grupie Polaków. Dlatego też na naukę języka ukraińskiego często decydują się osoby pomagające Ukraińcom charytatywnie, u siebie w domach i w samorządowych instytucjach.