Wybór przedszkola to jedna z ważniejszych decyzji, jaką musi podjąć rodzic. W końcu dziecko trafi z rodzinnego domu pod opiekę innych ludzi i pozostanie w nowym miejscu przez cały dzień. Nic więc dziwnego, że wzbudza to tak wiele emocji. Pierwszą kwestią najczęściej jest wybór pomiędzy przedszkolem prywatnym a publicznym. Które będzie najlepsze dla malucha? Na co zwracać uwagę podczas poszukiwań?

 

Przedszkole prywatne czy publiczne? Opłaty

 

Jakie przedszkole – prywatne czy publiczne? To podstawowa decyzja, jaką należy podjąć rozpoczynając poszukiwania przedszkola dla dziecka. Główną różnicą między nimi są oczywiście opłaty. W niepublicznym należy opłacać czesne, natomiast w państwowym dodatkowym opłatom podlega pozostawienie dziecka na dłużej, niż osiem godzin oraz wyżywienie. Warto także podkreślić, że posyłając malucha do przedszkola prywatnego, w cenie znajdą się także zajęcia dodatkowe, za które w przypadku publicznej placówki trzeba zapłacić. 

 

Liczebność grup w przedszkolu

 

Zazwyczaj bywa tak, że w przedszkolu prywatnym dzieci mogą liczyć na bardziej indywidualne podejście opiekunów. Grupy są mniej liczne, niż w placówkach publicznych, a dodatkowo na każdą z nich przypada więcej niż jedna osoba. Dzięki temu możliwe jest mocniejsze zwracanie uwagi na potrzeby dziecka i monitorowanie jego zachowania czy postępów w nauce. Sprawia to także, że rodzice mogą lepiej kontrolować to, co ich pociecha robi przez cały dzień w przedszkolu i jak się sprawuje. 

 

Atrakcje i zajęcia dla dzieci w przedszkolu 

 

Placówka niepubliczna to zazwyczaj gwarancja dodatkowych zajęć, aktywności czy różnego rodzaju misji, jaką wyznaczają sobie dyrektorzy przedszkoli. Na przykład Niepubliczne Przedszkole Bajlandia w Bolesławowie stawia sobie za cel edukację przedszkolną i dokłada wszelkich starań, aby nauczyć dzieci jak najwięcej. Dodatkowo placówka ma także zadanie niwelowania różnic pomiędzy dziećmi z miast a dziećmi ze wsi.

 

Przedszkole prywatne a publiczne – kwalifikacje opiekunów 

 

W każdej placówce pracują wykwalifikowane osoby – nie ma możliwości, aby osoba bez uprawnień i wykształcenia podjęła się opieką nad dziećmi. Warto tutaj zaznaczyć, że wszystkie przedszkola podlegają kontroli Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz mają obowiązek realizacji podstawy programowej. Różnicą jest natomiast, że w przedszkolu prywatnym dziecko może liczyć na indywidualne podejście oraz większą pomoc w przypadku problemów. Dzięki mniejszym grupom i większej liczbie opiekunów są oni w stanie kontrolować postępy dzieci i poświęcać im więcej czasu.