Prawo jazdy i praktyczna umiejętność prowadzenia samochodu są niezbędne dla większości osób, ze względu na rynek pracy oraz dla łatwiejszego poruszania się w mniejszych miastach. Chociaż jest to obowiązujący standard, osiągnięcie sprawności za kierownicą wymaga nieco praktyki. Właśnie w tym celu warto zainteresować się jazdami doszkalającymi dla kierowców, takimi jak te oferowane przez Ośrodek Szkolenia Kierowców Macieja Pilarskiego.

Ośrodek szkolenia kierowców

Mieszczący się w wielkopolskiej Pile Ośrodek Szkolenia Kierowców Macieja Pilarskiego to miejsce, gdzie kursanci mogą przygotować się do egzaminów na prawo jazdy kategorii B. I zdobyć umiejętności samodzielnego i bezpiecznego poruszania się po drogach. W ośrodku można liczyć na zaawansowane wskazówki oraz systematyczne ćwiczenia, które pozwolą opanować wszelkie zagadnienia związane z prowadzeniem samochodu. Zajęcia teoretyczne odbywają się on-line lub stacjonarnie, co pozwala dopasować formę nauki do indywidualnych preferencji uczestników. Praktyczne zajęcia są prowadzone na placu manewrowym i w ruchu miejskim, a uczestnicy korzystają z takich samych pojazdów jak podczas egzaminów na prawo jazdy kat. B.

Zalety jazd doszkalających

Jednym z głównych powodów, dla których warto zainteresować się jazdami doszkalającymi, jest fakt, że ilość standardowych godzin nauki jazdy nie zawsze wystarcza, aby poczuć się pewnie za kierownicą. Nawet jeśli kursant ukończy egzamin państwowy z pozytywnym wynikiem, dodatkowe lekcje mogą pomóc w poprawie umiejętności prowadzenia pojazdu oraz nabyciu większej wprawy i pewności siebie. Dla niektórych osób długa przerwa w użytkowaniu auta czy nie ćwiczone manewry po otrzymaniu prawa jazdy mogą wywołać blokadę. Na przykład przed parkowaniem czy poprawnym ocenianiem gabarytów pojazdu. Jazdy doszkalające pozwalają przypomnieć sobie te umiejętności w bezstresowy sposób i pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

Dostępne w OSK Macieja Pilarskiego, szkolenia dodatkowe kierowców mają również na celu podniesienie umiejętności praktycznych na różnych płaszczyznach. Dzięki nim kursanci mogą nauczyć się między innymi:

  • skutecznego i bezpiecznego hamowania awaryjnego,

  • bezpiecznego pokonywania zakrętów i omijania przeszkód,

  • zachowań przy konieczności nagłej zmiany pasa ruchu,

  • opanowania samochodu w trakcie niespodziewanego poślizgu.

Warto też wspomnieć o nauce poruszania się po zaśnieżonych i oblodzonych nawierzchniach, hamowania w trudnych warunkach pogodowych. I o jeździe na drogach szybkiego ruchu, bezpiecznym wyprzedzaniu w różnych warunkach drogowych oraz jeździe ekonomicznej, czyli tzw. ecodrivingu.