Zwierzęta domowe, czyli najczęściej psy i koty, traktowane są przez swoich właścicieli jak pełnoprawni członkowie rodziny. Odpowiednie żywienie, długie spacery, beztroskie zabawy i głaskanie czy przytulanie to codzienne przejawy ludzkiej miłości do czworonożnych pupili. Zwierzętom jednak, podobnie jak ludziom zdarza się chorować. Wówczas potrzebują kompleksowej opieki lekarskiej. Profesjonalne kliniki weterynaryjne oferują szeroką ofertę zabiegów oraz porady specjalistów, dzięki którym możliwy jest szybki powrót zwierząt do zdrowia.

Opieka szpitalna

Czworonożni pupile to najlepsi przyjaciele człowieka – mówi się o psach, co nie zmienia faktu, że miłośnicy kotów uważają inaczej. Jak wiadomo, o swoich zwierzęcych przyjaciół trzeba dbać, interesować się nimi, poświęcać im czas głównie na zabawę czy spacery w przypadku psów, okazywać miłość. Kogo nie cieszy widok skaczącego z radości i wesoło merdającego ogonkiem pupila po powrocie do domu, który tylko czeka, żeby wspólnie wyjść na dwór czy kociaka, łaszącego się podczas relaksu z książką na kanapie. Zwierzętom jednak, podobnie jak ludziom, zdarza się chorować. Całodobowa klinika dla zwierząt Vet-Med zapewnia kompleksową opiekę po trudnych zabiegach chirurgicznych lub u zwierząt chorujących przewlekle. Wówczas konieczne jest regularne doglądanie stanu zwierzęcego pacjenta oraz ewentualna interwencja w przypadku komplikacji pooperacyjnych. Weterynarze podają leki, monitorują parametry życiowe, zupełnie tak jak ma to miejsce w szpitalu. Dzięki temu właściciele mogą być spokojni o zdrowie swojego pupila.

Zabiegi regeneracyjne

Laseroterapia u zwierząt stosowana jest w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu łokciowego, kręgosłupa, czyli spondylozy, zatoru włóknisto-chrzęstnego, a także ran i odleżyn. Światło laserowe przyspiesza proces regeneracji tkanek, ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Posiada biostymulujące właściwości, co oznacza, że temperatura tkanek podczas zabiegu nie wzrasta powyżej 0,5°C.

Z kolei magnetoterapia to metoda fizjoterapeutyczna, polegająca na oddziaływaniu zmiennym polem magnetycznym o niskiej częstotliwości na organizm. Oprócz niwelowania bólu i stanów zapalnych, wykazuje działanie przeciwobrzękowe, a także pobudzające układ krążenie zwłaszcza obwodowego. Zabiegi te stosuje się głównie po złamaniu kości długich,  ale także w przypadku chorób zwyrodnieniowych stanów, porażenia splotu ramiennego czy utrudnionego gojenia się jakichkolwiek ran. Zaletą pole magnetycznego jest równomierne przenikanie wszystkich tkanek, co ułatwia wykonywanie zabiegów.

Ginekologia

Jednym z najważniejszych zadań w kontekście ginekologii i położnictwa zwierząt, jest ustalenie najkorzystniejszego terminu krycia, czyli momentu na zapłodnienie w okresie płodnym samicy. W tym celu stosuje się metody statystyczne lub biologiczne, polegające na obserwacji. Klinika dla zwierząt Vet-Met w tym przypadku najczęściej wykorzystuje badanie cytologiczne. Dzięki niemu jasno określony zostaje najlepszy czas na krycie, sprawdzany jest poziom progesteronu, a także wykonywana jest vaginoskopia. Weterynarze zajmują się przygotowaniem ciężarnych samic do porodu, poprzez planowanie terminu. Najdokładniejszym sposobem jest biometria płodu, pozwalająca na określenie etapu ciąży oraz stadium rozwoju płodu. Jest to o tyle trudne, że u zwierząt okres ciąży jest zróżnicowany. Czasami konieczne jest zastosowanie cesarskiego cięcia, w momencie gdy poród naturalnymi siłami nie jest możliwy. Zupełnie tak jak u kobiet.