Młodość uważana jest za okres zabawy i beztroski. Obecnie jednak cechy te są charakterystyczne jedynie dla lat dziecięcych. Mechanizmy działania współczesnego świata oparte w ogromnej mierze na pogoni za trendami sprawiają, że jednym z najtrudniejszych zadań, z jakim muszą mierzyć się nastolatkowie, jest pozostanie sobą i utrzymanie własnego systemu wartości. To niezwykle wymagające, dlatego właśnie najlepsze szkoły wychodzą naprzeciw potrzebom swoich uczniów. W jaki sposób?

Kształtowanie świadomości i wrażliwości społecznej


Czynniki uwarunkowane głównie chęcią przynależności do konkretnej grupy i strachem przed ewentualnym brakiem akceptacji z powodu niepopularnych zainteresowań spowodowały, że granice pomiędzy tym, w jaki sposób jesteśmy odbierani a tym, jacy jesteśmy, dość niebezpiecznie się zatarły. W szczególności w dzisiejszych czasach młodzież musi mieć świadomość tego, że interpretacja świata na własny sposób, nie jest niczym złym, a klucz do porozumienia leży przede wszystkim w dyskusji z innymi.

Aby zrealizować ten cel, niezwykle istotna jest również społeczna wrażliwość, która pomaga zrozumieć, iż każdy człowiek jest ważny. I choć z jego poglądami nie trzeba się oczywiście zgadzać, to każdorazowo należy wziąć je pod uwagę. Nauczyciele z VII Prywatnego Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja  i Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja są absolutnie zgodni co do tego, że odpowiedzialny młody człowiek powinien umieć myśleć w sposób niezależny i niepodatny na manipulację. Jedynie wtedy będzie w stanie zbudować swoją przyszłość na solidnym fundamencie, który z łatwością przetrwa każdą życiową burzę. Za pomocą jakich zatem środków próbuje się pomóc uczniom?

Aktywny kontakt ze światem sztuki


W zasadzie trudno byłoby wyobrazić sobie lepszy sposób na rozwój zarówno wewnętrznej, jak i społecznej wrażliwości niż kontakt ze światem sztuki i aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym. Dlaczego? Otóż dlatego, że sztuka – bez względu na sposób przekazywanej treści – bardzo rzadko bywa bezpośrednia. Zrozumienie i zinterpretowanie przekazu wymaga wyrobienia w sobie pewnej umiejętności dostrzegania niuansów, których inni zobaczyć nie mogą lub po prostu ujrzeć nie chcą. W dorosłym życiu okazuje się, iż to właśnie detale decydują o sprawach najważniejszych, a skupianie się na ogóle, przynosi skutki odwrotne do oczekiwanych.

Klub Wyspiańskiego funkcjonujący w VII Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja  i Prywatnej Szkole Podstawowej im. Mikołaja Reja gwarantuje uczniom możliwość zdobycia umiejętności, które będą miały pośredni oraz bezpośredni wpływ na zdolność obiektywnej oceny sytuacji, a także wyciągania z niej racjonalnych wniosków. W ramach działania klubu opiekunowie zaplanowali specjalne pokazy znajdujących się w repertuarze teatru spektakli, nawiązujących do twórczości Wyspiańskiego. Z myślą o uczniach zostaną one połączone również z dyskusją, w której trakcie będzie okazja do wymiany myśli z twórcami i aktorami spektakli.