Zabytki mają dla nas ogromną wartość. I nie chodzi tutaj o wartość materialną, a przede wszystkim historyczną oraz kulturową. Uczymy się o nich już od najmłodszych lat. Żeby przetrwały kolejne setki, a nawet tysiące lat – konieczna jest ich regularna konserwacja. Na czym polegają prace konserwatorskie? Komu je zlecić, aby mieć pewność, że zabytki znajdą się w dobrych rękach?

Dlaczego zabytki są takie ważne?

Na podstawie zabytków można wiele dowiedzieć się o kulturze ludzi, którzy dawniej zamieszkiwali tereny naszego kraju. Zwłaszcza w przypadku zabytków archeologicznych, które nierzadko mają tysiące lat! Archeolodzy znajdują przedmioty, które powstały na długo przed wynalezieniem pisma. Czym są zabytki? Według słowników i encyklopedii określa się je jako wytwory człowieka, które są świadectwem minionej epoki. Mogą to być nie tylko przedmioty użytku codziennego, ale również dzieła sztuki oraz obiekty architektoniczne. Żeby zabytki cieszyły oko kolejnych pokoleń, bardzo ważna jest ich regularna konserwacja. Bez niej niemożliwe byłoby utrzymanie zabytków w dobrym stanie przez kolejne lata.

Komu powierzyć konserwację?

Konserwacją zabytków powinni zająć się profesjonaliści. Jednym z polecanych przedsiębiorstw, które zajmuje się pracami archeologicznymi i konserwacyjnymi, jest firma ArcheoVision. Profesjonaliści zajmują się nie tylko samą konserwacją, ale również wystawianiem opinii i ekspertyz konserwatorskich.

Na czym polega konserwacja zabytków?

Zapewne wiele osób zastanawia się, na czym w ogóle polega konserwacja zabytków. Wśród najważniejszych czynności można wymienić przede wszystkim metody konserwacji chemicznej oraz fizycznej. Konserwacja chemiczna obejmuje:

  • przywrócenie równowagi kwasowej,
  • usunięcie szkodliwych mikroorganizmów,
  • zastosowanie substancji przywracających wygląd i wzmacniających strukturę.

Konserwacja fizyczna dotyczy zwykle osuszania lub nawilżania obiektów, renowacji i mechanicznego usuwania zanieczyszczeń. Zakres prac jest zawsze indywidualnie dopasowany do typu zabytku. Inne prace wykonuje się w przypadku dział sztuki, a inne kiedy konserwacji poddaje się zabytki architektoniczne. Bez względu na rodzaj zabytku, konserwacja musi być wykonana precyzyjnie, bezpiecznie i z dbałością o nawet najmniejszy szczegół.