Coraz więcej rodziców decyduje się zapisać swoje dzieci na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Korepetycje już dawno przestały kojarzyć się z uczniami, którzy nie radzą sobie z nauką. Dziś to powszechna forma pogłębienia wiedzy z danego przedmiotu, możliwość lepszego przygotowania się do ważnych egzaminów czy po prostu chęć poprawienia swoich ocen. Kiedy warto rozważyć pomoc nauczycieli spoza szkoły?

Korepetycja dla dziecka – żaden wstyd!

W wielu sytuacjach korepetycje są dla dziecka wręcz zbawienne. Zagrożenie z danego przedmiotu czy ważna olimpiada na horyzoncie, bywają źródłem dużego stresu. Czasami szkolny nauczyciel nie jest w stanie udzielić dziecku wystarczającej pomocy. Właśnie wtedy warto zapisać ucznia na indywidualne korepetycje. W przeciwieństwie do szkolnych standardów - w trakcie zajęć pozalekcyjnych uczeń ma nauczyciela na wyłączność. Pedagog może pozwolić sobie na indywidualne podejście, wielokrotne tłumaczenie tego samego zagadnienia i weryfikowanie wiedzy ucznia na każdym etapie. Dziecko jest wówczas bardziej skupione, odczuwa silniejszą motywację do nauki i znacznie szybciej robi postępy. Jak przekonuje specjalista z Akademii pani Gulan, która opiera swoją filozofię na wartościach pedagogiki Marii Montessori- korepetytor korzysta w swojej pracy z dzieckiem z wielu technik, których raczej nie spotyka się w szkołach. Mowa tutaj o tłumaczeniu zagadnień z wykorzystaniem modeli 3D, stosowaniu przykładów z życia, nauce na świeżym powietrzu czy wykonywaniu doświadczeń organoleptycznych. Nauczyciel stara się najpierw zbudować z uczniem dobrą relację, a dopiero później nadrabia wraz z nim zaległości z konkretnej dziedziny. Warto pamiętać, że każde dziecko ma swoje tempo pracy i uczy się w inny sposób, co dobry korepetytor również musi mieć na uwadze. Istotny jest także fakt, że nauczyciel dostępny jest dla dziecka przez cały czas- uczeń może na bieżąco konsultować z nim wszelkie niejasności za pośrednictwem Internetu lub telefonu.

Przedmioty ścisłe – odwieczny problem

O ile uczniowie radzą sobie z przedmiotami humanistycznymi na zadowalającym poziomie, to przedmioty ścisłe stanowią już nie lada problem. Nie każde dziecko posiada umiejętności, które pozwolą mu szybko opanować materiał z matematyki czy chemii. Na szczęście – z pomocą doświadczonego korepetytora-  nauka trudnych zagadnień stanie się przyjemnością. Im szybciej zauważymy problem, tym lepiej. Duże zaległości  w nauce wymagają dłuższego czasu na nadrobienie materiału. Korepetycje z matematyki czy chemii pozwolą dziecku pewniej poczuć się na lekcjach. A to już połowa sukcesu w drodze do poprawy negatywnych ocen.

Języki obce na najwyższym poziomie

Znajomość języków obcych to obecnie konieczność. Niestety poziom nauki języków obcych w szkołach nie jest najwyższy. Jeżeli zależy nam, by nasze dziecko płynnie i pewnie władało językiem angielskim lub rosyjskim, lepiej zapisać je na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Korepetytor nie tylko dostosuje poziom lekcji do umiejętności ucznia, ale też będzie wymagał od niego więcej niż nauczyciel szkolny, który w tym samym czasie ma pod opieką około 30 innych dzieci.