Rodzajów podestów ruchowych jest wiele. Zaliczyć można do nich podnośniki wolnobieżne (nożycowe, przegubowe, teleskopowe, koszowe i podesty masztowe), podnośniki samojezdnego (montowane na samochodach) oraz podnośniki przewoźne (instalowane na przyczepach). Niezależnie od ich konstrukcji i przeznaczenia, by móc je eksploatować należy posiadać odpowiednie uprawnienia UDT. W pierwszej kolejności trzeba jednak przejść specjalistyczny kurs na operatora podestów ruchomych. Takie szkolenia zapewnia firma CREVI CONSULTING z Zielonej Góry, a o tym można przeczytać w dalszych częściach artykułu.

Jak zdobyć uprawnienia na operatora podestów ruchomych?

Uprawnienia na operatora podestów ruchomych wydawane są po pomyślnie zdanym egzaminie państwowym Urzędu Dozoru Technicznego, który prowadzony jest przez inspektorów UDT. Możliwe jest to jednak po wcześniejszym przejściu kursu w akredytowanym ośrodku szkoleniowym takim jak CREVI CONSULTING. Ponadto podkreślić trzeba, że uprawnienia na operatora podestów ruchomych dzieli się na dwie kategorię: kat. II P – podesty ruchome: maszynowe, stacjonarne; oraz kat. I P – podesty ruchome przejezdne: wolnobieżne i przewoźne, samojezdne. Kto może zaś przystąpić do szkolenia? Jak zachęca jeden ze szkoleniowców firmy CREVI CONSULTING:

Na kurs na operatora podestów ruchomych zapraszamy każdą zainteresowaną osobę, która ukończyła 18 lat, uzyskała pozytywny wynik badań lekarskich i ma przynajmniej wykształcenie podstawowe. Zgłaszać mogą się zatem do nas zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi, czyli firmy dbające o rozwój kompetencji swoich pracowników. Wszystkim kursantom gwarantujemy indywidualne podejście, elastyczną obsługę oraz nowoczesne narzędzia edukacyjne!  

Jak wygląda kurs na operatora podestów ruchomych?

Przed podejściem do egzaminu teoretycznego i praktycznego przed komicją UDT ważne jest przejście specjalistycznego kursu. Firma szkoleniowa CREVI CONSULTING przygotowała taki program, by nabyta wiedza i nowe umiejętności nie tylko pozwalały bezproblemowo zdobyć uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego, ale również, aby wykonywana praca na stanowisku operatora podestu ruchomego była bezpieczna oraz efektywna. Liczyć można zatem na ćwiczenia praktyczne na nowoczesnym placu i na różnych podnośnikach, a także na ciekawe – również interaktywne – wykłady teoretyczne. Poruszają one zagadnienia:

  • norm bezpieczeństwa przy pracy na podestach ruchomych,

  • nazewnictwa platform i ich konstrukcji,

  • kwalifikacji i wymagań dla operatora, a także obowiązków mu powierzanych,

  • bezpiecznych, efektywnych i wydajnych technik operacyjnych,

  • metod i form komunikacji przy pracy na podestach ruchomych,

  • inspekcji przedoperacyjnych oraz procedur tworzenia dokumentacji,

  • konserwacji sprzętu i zagrożeń przy jego eksploatacji,

  • minimalizacji ryzyka wypadków.

Szkoleniowcy firmy CREVI CONSULTING przygotowują również kursantów do pracy w różnych warunkach. Podesty ruchome mogą być bowiem eksploatowane nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale też otwartych, zarówno latem, jak i zimą. Tym samym istotne jest zdobycie zdolności do wykonywania robót nawet przy intensywnym upale czy w trakcie siarczystego mrozu.