Wózki widłowe to maszyny powszechnie wykorzystywane w wielu branżach. Znajdziemy je między innymi w zakładach produkcyjnych, na magazynach czy w różnych hurtowniach. Jednak aby móc kierować tymi pojazdami, trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia. Zastanówmy się zatem, jakie są najważniejsze korzyści wynikające z ukończenia kursu na operatora wózków widłowych. 

Jakie są rodzaje uprawnień na wózki widłowe?

Każda osoba, która planuje zrobić kurs na wózki widłowe, powinna przede wszystkim zapoznać się z trzema kategoriami uprawnień. Największe możliwości zapewnia posiadanie uprawnień na maszyny kategorii I WJO. Operator po takim kursie może sterować zarówno wózkami jezdniowymi, jak i specjalizowanymi – na przykład ze zmiennym wysięgnikiem czy wysokiego składowania. Nie ma tu ograniczeń chociażby w zakresie rodzaju napędu. Kategoria II WJO obejmuje natomiast pozwolenia tylko na sterowanie wózkami jezdniowymi – o dowolnym napędzie czy udźwigu. Najwęższe uprawnienia zyskują osoby, które ukończyły szkolenie w kategorii III WJO. Mogą one operować maszyną wyłącznie spoza wózka – w praktyce nie są więc w stanie obsługiwać urządzeń z kabiną czy podestem. 

Dlaczego warto zrobić kurs na wózki widłowe?

Szkolenia na wózki widłowe nie bez powodu cieszą się dużą popularnością. Jak zostało wspomniane, urządzenia te powszechnie stosuje się w wielu branżach. Posiadanie uprawnień na ich obsługę zwiększa więc szanse danej osoby na rynku pracy – również zagranicznym. Chcąc zapisać się na kurs, na przykład w Ośrodku Kształcenia Zawodowego ,,Profesja’’, wystarczy spełnić podstawowe wymagania – mieć ukończone 18 lat oraz posiadać odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Cena zazwyczaj nie jest wysoka, przez co każda osoba może pozwolić sobie na taką inwestycję we własny rozwój. Szkolenia na wózki widłowe obejmują część praktyczną oraz teoretyczną, dzięki czemu kursanci uzyskują wszelkie niezbędne informacje, umożliwiające bezpieczną i efektywną pracę. 

Jakie jeszcze kursy zawodowe są godne zainteresowania?

Rozwój zawsze przemawia na naszą korzyść. Nabywanie nowych umiejętności i certyfikatów okazuje się pomocne przede wszystkim w poszukiwaniu dobrej posady – możemy wówczas rozbudować swoje CV i stać się atrakcyjniejszymi kandydatami w oczach potencjalnego pracodawcy. Na rynku dostępnych jest wiele kursów zawodowych, które umożliwią nam pracę na wymarzonym stanowisku. Warto przyjrzeć się chociażby szkoleniom przygotowującym do uzyskania uprawnień spawacza. Spawalnictwo nie bez powodu uważane jest za bardzo przyszłościową branżę, natomiast wysokie kwalifikacje mogą przełożyć się na jeszcze wyższe wynagrodzenie. Z pewnością godne zainteresowania są również szkolenia na temat księgowości, budownictwa, gastronomii czy obsługi komputera. Inwestycja w wiedzę zawsze będzie opłacalna.