Posiadanie uprawnień do kierowania pojazdem to marzenie każdego młodego człowieka. Nie dziwi więc, że egzamin na prawo jazdy jest źródłem stresu, a widmo nadchodzącego terminu nierzadko spędza kursantowi sen z powiek. Wszystko to sprawia, że na egzaminie nie trudno o popełnienie podstawowych błędów, które podczas kursu nie miały miejsca. Sprawdź, jakie błędy najczęściej definitywnie kończą egzamin.

Plac manewrowy – koniec egzaminu, zanim na dobre się zaczął

Pierwsze kłopoty mogą pojawić się jeszcze zanim egzamin na dobre się rozpocznie i wyjedziesz na miasto. Plac manewrowy to bowiem zmora wielu młodych, potencjalnych kierowców. Najwięcej problemów pojawia się podczas wykonywania zadania polegającego na płynnym przejechaniu pasem ruchu do przodu i tyłu, potocznie nazywanym jazdą po łuku. Pomimo iż niemal każda osoba po skończonym kursie na prawo jazdy kat. B posiada tę umiejętność, to nierzadko jednak silny stres sprawia, że wjeżdżają oni w pachołki lub najeżdżają na linie. Niestety w takich sytuacjach egzamin na prawo jazdy musi zostać przerwany, a uczestnik zmuszony jest zapisać się na kolejny termin.

Miasto – trudny moment dla wielu zdających

Choć wizja wyjazdu na miasto i pokonania placu manewrowego jest wyjątkowo ekscytująca, to jednak niewielu uczestników egzaminu potrafi dobrze wykorzystać tę szansę. Podczas tej części na zdających czyha wiele pułapek. Oprócz standardowych manewrów i zadań, jak np. ustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu, podczas włączania się do ruchu lub zmiany pasa, zastosowanie się do sygnalizacji świetlnej, ustąpienie pierwszeństwa pieszemu, parkowanie równoległe i prostopadłe itd., egzaminator może także polecić wykonanie dość skomplikowanych i podchwytliwych poleceń. Osoba egzaminująca może np. użyć sformułowania, abyś przy najbliższej możliwej okazji skręcił w prawo lub zawrócił. Nierzadko zaraz po tych słowach zdarzają się pozorne okazje do podjęcia odpowiednich działań. Twoim zadaniem będzie jednak zwrócenie szczególnej uwagi na to, czy w wybranych przez Ciebie miejscach do wykonania zadania nie pojawia się znak mówiący o zakazie wjazdu lub skrętu w prawo, czy też nie masz do czynienia z sygnalizacją bezkolizyjną, która zabrania wykonywania manewru zawracania.

Uczestnicy egzaminu wiele błędów popełniają także podczas drogi powrotnej do Ośrodka. Jak tłumaczy ekspert z Ośrodka Szkolenia Kierowców Iwona Krakowiak:

Wielu zdających popełnia najgłupsze błędy, które skutkują przerwaniem egzaminu na prawo jazdy, po usłyszeniu komunikatu o powrocie do ośrodka. Nadmierne rozluźnienie połączone z podwójnym stresem, aby właśnie teraz niczego nie zepsuć, bardzo często kończy się błędnym wykonaniem prostych manewrów. Nasi kursanci zawsze są uczulani, aby zachować czujność do samego końca i nie ulegać ekscytacji, nawet jeśli wiedzą już, że egzamin dobiega końca i najprawdopodobniej zakończy się pozytywnym wynikiem.

Co zrobić, aby ustrzec się przed błędami?

Przede wszystkim przestań się stresować. Choć z pewnością będzie to trudne, to jednak jest to jedyna rada, która uchroni Cię przed popełnianiem głupich pomyłek, które do tej pory nie zdarzały Ci się podczas kursu. Podejmij również współpracę z doświadczoną szkołą jazdy. Przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy to specjalność Ośrodka Szkolenia Kierowców Iwona Krakowiak z Kłobucka, na terenie województwa śląskiego. Ośrodek działa od 2003 roku, więc jego działalność jest poparta doświadczeniem. Organizuje kursy na prawo jazdy kategorii: A, A1, A2, AM, B, B1, C oraz C+E. Jeśli nie czujesz się pewnie, zawsze istnieje możliwość wykupienia dodatkowych godzin jazd oraz kursów doszkalających. Ponadto dzień przed egzaminem nie powtarzaj nerwowo materiału. Zrelaksuj się, wyśpij i uwierz w swoje możliwości. Skoro ukończyłeś kurs prawa jazdy i dotarłeś do tego momentu, to z pewnością dysponujesz odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Dasz radę!