Często w praktyce przemysłowej oraz w warunkach eksploatacji urządzeń zachodzi potrzeba przeprowadzenia badań nieniszczących. Badania te stosuje się zarówno do określenia jakości wytworzonych narzędzi, wyrobów, jak i stopnia zużycia danych elementów, wykrycia wad powierzchniowych lub podpowierzchniowych materiałów, stopnia degradacji wynikającej z eksploatacji bez zmiany jakichkolwiek właściwości użytkowych.

Diagnostyka termowizyjna

Nowoczesna technika dała nowe narzędzie diagnostyczne, jakim jest termowizja. Za pomocą diagnostyki termowizyjnej możemy obserwować to, co przedtem było niezauważalne dla człowieka – promieniowanie podczerwone.

Termowizja uważana jest za najbardziej atrakcyjną metodę pomiaru rozkładu temperatury na odległość. Jest to metoda nie wymagająca bezpośredniej ingerencji w pracę urządzeń czy procesy produkcyjne, a pozwalająca na szybką i precyzyjną ocenę istniejącego stanu rzeczy.

Zdolność szybkiego obrazowania w podczerwieni wykorzystywana do badania danych obszarów, bez konieczności kontaktu czy immersji sprawia, że metody oparte na tym procesie są alternatywą dla innych technik pomiarów powszechnie stosowanych.

Termowizja aktywna

W ostatniej dekadzie zaobserwować można znaczny wzrost zainteresowania termografią aktywną jako nieniszczącą metodą badań, stosowaną zarówno w diagnostyce, jak i w poprodukcyjnej kontroli jakości. Wynika to głównie z kilku czynników, takich jak: krótki czas pomiaru, możliwość efektywnych badań elementów o dużych gabarytach, łatwość wykonywania pomiaru i interpretacji wyników, stosunkowo niski koszt budowy stanowisk badawczych, możliwość automatyzacji pomiaru. Metoda ta w wielu zastosowaniach stała się powszechnie akceptowaną alternatywą dla metod tradycyjnych, m.in. ze względu na to, że za jej pomocą można uzyskiwać wyniki w pełni ilościowe. Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych  skonstruował i zbudował innowacyjne, uniwersalne stanowisko badawcze do badań z zastosowaniem termowizji aktywnej.

11

25 lat doświadczenia

Laboratorium Przemysłowych Zastosowań Termowizji działa przy Instytucie Metali Nieżelaznych od 1996 r. Realizowaliśmy projekty badawcze w wielu zakładach przemysłowych: HMN „Szopienice”, Huta „Konin”, „Hutmen” S.A., „INMET” Gliwice, KGHM Polska Miedź, „Kęty” S.A., Mennica Państwowa, Walcownia Metali „Dziedzice”, Walcownia Metali „Łabędy”, ZM „Silesia”.

Ponadto wykonywaliśmy szereg badań i pomiarów dla innych przedsiębiorstw takich jak: Polcargo, FIAT Auto Poland S.A, Huta Miedzi „Cedynia” Huta „Gliwice”, Huta „Buczek”, Stal Produkt „Bochnia”, Kabel S.A., HC Miasteczko, PEC Gliwice.

Ściśle współpracujemy również z Politechniką Śląską oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Realizujemy także własne projekty naukowo-badawcze z zastosowaniem termowizji pasywnej oraz aktywnej.

Oszczędność energii – niezawodność pracy

Oszczędna i racjonalna dystrybucja zasobów energetycznych to w obecnej dobie rosnących cen energii i ograniczeń emisji CO2 jeden z kluczowych problemów tak gospodarki, jak i poszczególnych przedsiębiorstw. Oferujemy pomoc i usługi, które pozwolą na zmniejszenie zużycia czynników energetycznych, osiągnięcie oszczędności materiałów i robocizny, stabilizację procesów technologicznych, zwiększenie niezawodności pracy maszyn i urządzeń oraz poprawę jakości wyrobów.

Nowoczesny sprzęt

Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych wyposażony jest w system termograficzny ThermaCAM SC640 (producent Flir Systems A.B.) System ten jest profesjonalnym, pełnym zaawansowanych rozwiązań narzędziem zarówno do zastosowań diagnostycznych, jak i naukowych.

Zdjęcia i sekwencje wideo razem z innymi informacjami zarejestrowanymi w kamerze ThermaCAM SC640 podczas badań są całkowicie zintegrowane z programem ThermaCAM Researcher. który pozwala na zaawansowaną analizę zmian temperatury.

Kamera SC640 wyposażona jest w niechłodzoną matrycę mikrobolometryczną FPA (Focal Plane Array) pracującą w rozdzielczości 640 x 480 pikseli w zakresie widma 7,5 -13 um. Pomiar dynamiczny rejestrowany jest z prędkością 30 Hz na sekundę.

Kamera może pracować w trzech zakresach temperatury: od -40°C do 120 °C, od 0°C do 500°C, od 300°C do 2000°C. W każdym z tych zakresów istnieje możliwość elektronicznego zawężenia badanego zakresu temperatury do 1°C, co ułatwia interpretację uzyskanych wyników i zwiększa dokładność pomiaru.

22

Posiadany system termowizyjny może być z powodzeniem wykorzystany do prewencyjnej analizy stanu technicznego podstawowych urządzeń produkcyjnych, pomocniczych i energetycznych, takich jak rozdzielnie mocy, induktory, pancerze pieców topielnych i odlewniczych, piece do obróbki cieplnej, obudowy krystalizatorów do ciągłego odlewania oraz prewencyjnego monitoringu newralgicznych elementów urządzeń: łożysk, przekładni, instalacji dostarczających media, a także badać rozkład temperatury w systemie LIVE na powierzchniach wytwarzanych elementów takich jak: pręty, wlewki, płaskowniki, elementy konstrukcyjne. Z zastosowaniem termowizji aktywnej możemy m.in. wykrywać wady podpowierzchniowe, spawalnicze, ubytki na wytwarzanych elementach.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie, ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.