Tradycyjne metody wychowania i nauki bazują na dyscyplinie, posłuszeństwie i tłumieniu naturalnej ciekawości dzieci. Włoska lekarka i pedagog Maria Montessori doskonale wiedziała, że taki sposób przekazywania wiedzy uniemożliwia wszechstronny rozwój. Aby zachęcić dzieci do samodzielnego poznawania świata opracowała autorską metodę opartą na naturalnych etapach rozwoju. Sprawdźmy, co na ten temat mówią dydaktycy z przedszkola Nasz Wspólny Świat.

Metoda Montessori – na czym polega?

Podstawowymi założeniami metody Montessori są brak systemu kar i nagród, tworzenie zindywidualizowanego programu oraz uporządkowanie.

W naszym przedszkolu kładziemy nacisk na wolność dziecka i kształtowanie w nim wewnętrznej motywacji do nauki. Chcemy nauczyć dzieci samokontroli i dyscypliny wynikających z naturalnej potrzeby rozwoju. Maluchy same decydują, czego chcą się uczyć i czy w danym momencie wolą pracować samodzielnie, czy w grupie

– wyjaśnia pedagog z przedszkola Nasz Wspólny Świat. Warto przy tym zaznaczyć, że w grupach tworzonych przez młodsze dzieci przeważają działania konkretne, natomiast u starszaków kładzie się nacisk na myślenie abstrakcyjne.

Przedszkole Montessori – praca nauczyciela

Nauczyciel w placówce Montessori ma za zadanie wspierać i udostępniać pomoce dydaktyczne. Przedszkole niepubliczne Nasz Wspólny Świat to miejsce, w którym nauczyciele są przewodnikami – nie oceniają i nie ponaglają dzieci. Ich rolą jest ciche wsparcie w rozwijaniu umiejętności i poznawaniu nowych zagadnień. Co istotne, dzieci uczą się przez doświadczenie i mogą korzystać z pomocy, które przyciągają uwagę i zachęcają do zróżnicowanych działań. Wszystkie przedmioty mają swoje miejsce, a dzieci są uczone, aby utrzymywać porządek. Dzieci, które miały możliwość nauki w przedszkolu montessoriańskim osiągają na ogół lepsze wyniki na późniejszych etapach edukacji. Jeżeli chcesz zapewnić dziecku dobre warunki do rozwoju, skorzystaj z możliwości, jakie daje przedszkole Nasz Wspólny Świat.