Matematyka należy do jednych z najtrudniejszych nauk i nie bez powodu jest nazywana ich królową. Geometria przestrzenna będąca jedną z jej dziedzin, wymaga wyobrażenia sobie budowy różnych brył. Zdarza się, ze uczniowie mają z tym problem. Aby obrazowo móc przedstawić zagadnienia programowe z zakresu figur przestrzennych, warto wesprzeć się na lekcjach pomocami dydaktycznymi – bryłami geometrycznymi, które znajdują się w ofercie firmy Ślężak.

Jak skutecznie nauczyć dzieci geometrii przestrzennej?

Geometria przestrzenna set jedną z trudniejszych dziedzin matematyki, w której potrzebna jest umiejętność wyobraźni. Często dzieci i młodzież mają problem z tym, aby dostrzec wszystkie przekątne, kąty czy policzyć objętość oraz powierzchnię, nie wspominając o przekrojach brył. O ile figury płaskie nie sprawiają tyle kłopotów ze zrozumieniem, bo można je z łatwością narysować na kartce papieru, to bryły przestrzenne są znacznie trudniejszym zagadnieniem, gdyż posiadają trzy wymiary długość, wysokość i szerokość. Jak powszechnie wiadomo, przyswajanie wiedzy z podstawy programowej przez dzieci jest niezwykle różnorodne i najlepiej przebiega wtedy, gdy uczniowie mogą coś naocznie zobaczyć, dotknąć. Zapamiętują wtedy dużo więcej i nauczycielowi łatwiej wszystko wytłumaczyć. W związku z tym, jedną z najlepszych pomocy dydaktycznych są modele przestrzenne brył geometrycznych, które znajdują się w ofercie firmy Ślężak.

Jakie rodzaje brył geometrycznych muszą poznać uczniowie?

Dzięki pomocy brył przestrzennych, można przygotować dla dzieci i młodzieży szkolnej bardzo ciekawe lekcje z zadaniami, pobudzającymi pracę wyobraźni. Najlepszym rozwiązaniem jest pozwolić uczniom zobaczyć jak wygląda bryła, aby mogli dużo łatwiej wykonać wiele zadań z zakresu podstawy programowej. W ofercie doświadczonej firmy Ślężak znajdują się modele brył obrotowych oraz pełne bryły foremne, bryły geometryczne z magnetyczną płaszczyzną cięcia (przydatne do nauki stereometrii), bryły do zadań służących mierzeniu objętości, bryły ścięte, szkieletowe, do samodzielnego montażu, z siatkami magnetycznymi, bryły wpisane, wielościany foremne i ukośne (pełne lub przezroczyste). Dobrym pomysłem może okazać się również zakup przyrządu do demonstracji powstawania brył obrotowych, który uświadomi uczniom w jaki sposób można liczyć ich objętość czy inne wielkości.

W każdym zestawie brył znajduje się kula, stożek, graniastosłup, prostopadłościan oraz walec. Dzięki takim modelom dzieci bez problemu policzą wszystkie ściany, krawędzie czy wierzchołki. Nauka geometrii przestrzennej jest bardzo ważna i stanowi podstawę do poszerzania dalszych zagadnień zarówno w szkole średniej, jak i na studiach wyższych, szczególnie na kierunkach technicznych. Dzięki pomocom dydaktycznym oferowanym przez firmę Ślężak Zakład Pomocy Dydaktycznych z Sobótki w województwie dolnośląskim pomoże uczniom zrozumieć zagadnienia dotyczące figur przestrzennych, co zapewne przyda się w dorosłym życiu. Wszystkie oferowane bryły są wykonane z tworzyw sztucznych najwyższej jakości, które posiadają dobre właściwości odporności na uszkodzenia mechaniczne i bez obaw będą służyć w każdej szkole czy placówce dydaktycznej przez bardzo wiele długich lat.