Prawo jazdy kat. C - jak je zdobyć?

Materiał partnera
2019-12-06

Prawo jazdy kategorii C to prawo jazdy, które daje uprawnienia do kierowania samochodami ciężarowymi. Prawo jazdy tej kategorii jest wymagane na przykład w pracy kierowcy zawodowego. Dowiedz się, jakie kroki należy podjąć, aby móc zdobyć kategorię C na dokumencie prawa jazdy.

Kategoria C - prawo jazdy na ciężarówkę

Kategoria C prawa jazdy jest często określana jako prawo jazdy na ciężarówkę. Posiadanie prawo jazdy kat. C uprawnia bowiem do kierowania pojazdami mechanicznymi o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton. Pojazd może być wyposażony w przyczepkę lekką, a do tego kategoria C uprawnia do kierowania ciągnikami rolniczymi i samobieżnymi pojazdami różnych rodzajów. Są jednak od tego pewne wyłącznie, ponieważ aby kierować autobusem, który przecież jest pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 ton - jednak w jeśli planujemy kierowanie autobusem to potrzebne jest prawo jazdy kategorii D. Przepisy prawa określają, jakie warunki należy spełnić, aby móc otrzymać prawo jazdy kat. C. Jak mówi nam instruktor ze szkoły Pro Edu, osoba, która chce starać się o prawo jazdy kategorii C, musi:

  • posiada ważne prawo jazdy kategorii B,
  • mieć ukończone 21 lat.

Warto także pamiętać o tym, że osoby, które chcą zawodowo pracować jako kierowca, muszą dodatkowo zdobyć niezależne od prawa jazdy pozwolenia lub odbyć kursy. Dopiero wtedy można przystąpić do pracy.  Jaki jest koszt kursu na samochód ciężarowy? Cena zależna jest od wielu czynników, ale zwykle zawiera się w kwocie od 2000 złotych do 3000 złotych.

Ile godzin trwa kurs prawa jazdy na kategorię C?

Kursy prawa jazdy mogą mieć różny czas trwania, każda kategoria prawa jazdy ma bowiem inne wymagania co do warunków kursu. Ile czasu trwa zrobienie prawa jazdy kategorii C? Kurs składa się z 20 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zajęć praktycznych, czyli jazd. Wiele pracujących osób  nie jest jednak w stanie zawsze znaleźć wolny czas na kurs teoretyczny, zwykle więc szkoły jazdy starają się zorganizować teorię kursu w krótkim czasie i kursanci spotykają się na przykład dwa razy w tygodniu wieczorami na 2 - 3 godziny. Niektóre szkoły nauki jazdy oferują możliwość indywidualnego toku nauki teorii, a wszystko dzięki zastosowaniu kursów online. Są one efektywnym sposobem na uczenie się i nie wymagają fizycznej obecności na kursie. Często osoby, które mają kategorię C, muszą zdobyć także prawo jazdy kategorii C+E, które umożliwia kierowanie samochodami ciężarowymi z przyczepami. Wiele szkół nauki jazdy oferuje możliwość odbycia łączonego kursu C+E.

Opracowanie artykułu:

Pro Edu Michał Szcześniak

00 Łaziska 85 wielkopolskie
e-mail
www