Coraz więcej osób decyduje się na zdobycie prawa jazdy kategorii C. Jest to efekt rozwijającego się transportu i zwiększonego zapotrzebowania na kierowców samochodów ciężarowych. Zdobycie prawa jazdy kategorii C umożliwia prowadzenie pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Jak wygląda kurs i sam egzamin? Jakie uprawnienia zyskuje się po jego zdaniu? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii C

Zgodnie z zapisami Ustawy o kierujących pojazdami z 19 stycznia 2013 r. zdobywając prawo jazdy kategorii C, kierowca jest uprawniony do prowadzenia samochodów o masie całkowitej pomiędzy 3,5 a 7,5 tony z wyłączeniem autobusów.

Oznacza to, że w przypadku większych pojazdów wraz z ciężkimi przyczepami, konieczne jest posiadanie dodatkowych uprawnień w kategorii E. Z tej przyczyny bardzo często osoby poszukujące zatrudnienia w firmie transportowej, decydują się na kurs łączony (kategorii C+E).

Warto przy tym pamiętać, że nawet ukończone szkolenie i zdany egzamin nie uprawniają do poruszania się pojazdem określonego typu. Zasiąść za kierownicą samochodu ciężarowego można dopiero, po odebraniu dokumentu z wydziału komunikacji starostwa powiatowego lub z urzędu miejskiego.

Jak przebiega kurs i egzamin?

Kurs prawa jazdy kategorii C można rozpocząć po osiągnięciu wieku 21 lat. Wyjątek stanowią żołnierze kierujący pojazdami wojskowymi - w ich przypadku granica ta została obniżona do 18 roku życia.

Jak tłumaczy instruktor Auto Szkoły Toruń AS-Tor Piotr Berent - zanim rozpocznie się szkolenie, konieczne jest dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Należy również pamiętać, że w celu utworzenia Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK), należy dodatkowo przekazać urzędnikowi urzędu miejskiego lub wydziału komunikacji starostwa powiatowego fotografię i wniosek o wydanie dokumentu po zdaniu egzaminu.

Czas trwania kursu jest nieco krótszy, niż to ma miejsce w przypadku kategorii B i wynosi 20 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zajęć praktycznych.

Sam natomiast egzamin - jak w przypadku każdego typu uprawnienia do kierowania pojazdami - obejmuje część teoretyczną i praktyczną. W pierwszym etapie kandydat na kierowcę musi odpowiedzieć na 20 pytań z zakresu wiedzy podstawowej i 12 z zakresu wiedzy specjalistycznej.

Dopiero po pozytywnym zdaniu części teoretycznej można przystąpić do tej weryfikującej praktyczne umiejętności. Sprawdzana jest podczas niej zdolność poprawnego przygotowania samochodu do jazdy, samodzielnego poruszania się po placu manewrowym, a na końcu weryfikowane jest bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym.