Polska gospodarka morska z roku na roku znacznie się rozwija. Restrukturyzowane są porty morskie, a takie inwestycje jak przekop Mierzei Wiślanej, terminal LPG w Świnoujściu oraz planowany Baltic Pipe, mają duże znaczenie geopolityczne. Nasz kraj zaczyna być traktowany, jako ważny ekonomiczny gracz na Morzu Bałtyckim. Nic dziwnego, że obecnie wzrasta znacznie sektor zatrudnienia w różnych gałęziach branży morskiej. Aby zostać np. mechanikiem wachtowym trzeba przejść odpowiednie szkolenia w trakcie, bądź po ukończonych studiach.

Kursy podstawowe

Kursy podstawowe w zakresie gospodarki morskiej to przede wszystkim szkolenia wprowadzające kursanta w branżę morską lub też te, które pozwalają rozszerzyć jego umiejętności oraz kompetencje. Mogą one dotyczyć przy tym szerokich zagadnień i uzyskiwania określonego tytułu np. oficera ochrony statku lub ratownika morskiego, lub też mogą być związane z rozszerzaniem wiedzy pracujących już na statkach i w portach specjalistów. Przykładami polecanych obecnie kursów są te odnośnie do problematyki ochrony statków, indywidualnych technik ratunkowych podczas podróży statkiem, czy też zintegrowane kursy bezpieczeństwa STCW zwane jako kursy na książeczkę żeglarską.

Kursy specjalistyczne

Kursy specjalistyczne w branży gospodarki morskiej to przede wszystkim szkolenia dedykowane dla specjalistów o odpowiednich uprawnieniach, często z wykształceniem wyższym lub z danymi kwalifikacjami zawodowymi. Ich głównym celem jest zatem nie przygotowanie do zawodu lub do podstawowych procedur pracy na statku oraz w porcie. Dotyczą one – jak sama nazwa wskazuje – zagadnień specjalistycznych. Przykładem może być kurs przewozu ładunków niebezpiecznych, kurs dowodzenia siłownią okrętową czy też kurs związany z eksploatacją zbiornikowców do przewozu produktów naftowych i chemikaliów (np. stopień podstawowy).

Tak jak już wspomniano, kursy gospodarki morskiej nie tylko są kierowane dla pracowników statków, ale także portów oraz firm logistycznych. Dla ich pracowników ważne mogą być szkolenia np. IMS CODE, czyli Międzynarodowego kodeksu zarządzania bezpieczną eksploatacją statków i zapobieganiem zanieczyszczeniom. Dużą popularnością między innymi w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej w Gdyni cieszą się także kursy zarządzania kryzysowego i zachowań ludzkich.

Kursy kwalifikacyjne

Kursy kwalifikacyjne znacznie różnią się od kursów podstawowych oraz specjalistycznych. Są one dedykowane osobom, które chcą uzyskać tytuł zawodowy w danym zawodzie. W przypadku gospodarki wodnej najczęściej kursy takie są dedykowane jednak dla osób, które kształcą się na studiach Morskich Jednostek Edukacyjnych typu A lub też B, czy które naukę już pomyślnie zakończyły. To właśnie dla takich studentów/absolwentów oferowane są kursy kwalifikacyjne na motorzystę wachtowego, starszego motorzystę, mechanika wachtowego, mechanika 2 klasy, starszego oficera mechanika czy oficera mechanika.