Menedżer to stanowisko pracy, które wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością wobec przełożonych, a także prowadzonego zespołu. Wiele badań z zakresu zarządzania wykazało bowiem, że to od takich specjalistów zależą w dużej mierze wyniki firm oraz zaangażowanie tworzonych ekip pracowników. Podkreślić jednak należy to, że nie każdy menedżer jest skuteczny, a żeby się nim stać potrzeba nie tylko lat praktyki, ale także specjalistycznych kursów. Przydatne szkolenia oferuje firma CREVI CONSULTING z Zielonej Góry, której trener Paweł Jagiełowicz wymienia cechy najlepszych kierowników czy też koordynatorów.

Skuteczny menedżer – profil doskonałego kandydata

Skuteczny menedżer to nieoceniony zasób każdej firmy, która wymaga prowadzenia różnych zespołów specjalistów czy pracowników niższego szczebla. Jego rola jest zatem bardzo ważna niezależnie od tego, czy zarządza konsultantami telefonicznymi, czy też programistami – w każdym przypadku musi on wyróżniać się kilkoma cechami charakteru, a także wysoce rozwiniętymi umiejętnościami miękkimi.

Potwierdza to trener Paweł Jagiełowicz z firmy CREVI CONSULTING, która od lat wspiera rozwój polskich menedżerów, gwarantując im ciekawe kursy, doskonale sprawdzające się dla długoletnich praktyków, jak i osób, które planują rozpocząć pracę na stanowisku właśnie kierownika czy koordynatora. Jak wygląda jednak profil doskonałego kandydata? Podczas warsztatów wchodzących w część programu rozwoju managerów oferowanych przez firmę CREVI CONSULTING wyszczególniane są następujące cechy skutecznego menedżera:

  • Wysoka asertywność – menedżer powinien postępować rozważnie i łączyć konsekwencję z empatią. Na warsztatach ćwiczymy podejście "miękko do ludzi, stanowczo do problemu".

  • Wielozadaniowość – od menedżera wymaga się, by miał podzielną uwagę i potrafił zarządzać nawet kilkunastoma procesami w firmie jednocześnie. Workflow, czyli umiejętność zarządzania wieloma zadaniami, uzyskamy poprzez dobrą organizację swojej codziennej pracy, pamiętając nie tylko o najważniejszych sprawach, ale także tych pomniejszych.

  • Odporność na stres – ważna jest zdolność oddzielania życia zawodowego od prywatnego, a także umiejętność długotrwałej pracy pod presją, czy to ze strony pracodawcy i pracowników, czy kontrahentów i klientów.

  • Elastyczność w działaniu – mowa między innymi o umiejętności dostosowywania się do różnych wyzwań, trudności oraz odmiennych warunków pracy. Szczególnie istotne jest to w relacjach z pracownikami, którzy mogą mieć od siebie inne cele, predyspozycje, poziom zmotywowania itp.

  • Gotowość do rozwoju – skuteczny menedżer stale musi aktualizować swoją wiedzę, dbając o rozwój zarówno umiejętności miękkich, jak i twardych, dotyczących branży, w której działa. Powinien być również otwarty na nowe metody zarządzania zasobami ludzkimi czy procesami w firmie.

Jak dbać o rozwój kompetencji managerskich?

Kompetencje managerskie można zarówno wykształcić w trakcie pracy na różnych stanowiskach, jak i poprzez szkolenia. Ważne jest również ich doskonalenie, nawet wtedy, kiedy dany menedżer ma  wieloletnie doświadczenie. Wieloletni Trener oraz konsultat biznesowy Paweł Jagiełowicz z firmy CREVI CONSULTING tym samym zaprasza każdą zainteresowaną osobę na:

  1. Kurs Akademii First Time Manager – przeznaczony jest on głównie dla osób, które po raz pierwszy będą wykonywały swoje obowiązki na stanowisku menedżera, ale nie tylko, bo też dla osób będących już w roli managera i chcących awansować wyżej. Podczas kursu uczestnicy poznają przydatne narzędzia i techniki nowoczesnego zarządzania: procesami w firmach, zasobami ludzkimi, informacjami oraz czasem.

  2. Szkolenia dla brygadzistów i kierowników zmiany – szczególnie polecane są one osobom, które piastują stanowisko managerskie w przedsiębiorstwach przemysłowych. Kurs pokazuje innowacyjne techniki zarządcze zgodne z ideami przemysłu 4.0. 

  3. Badanie narzędziem pomiaru osobowości Facet5 – dzięki niemu lepiej można poznać swoje słabości i mocne strony w pracy menedżera, a także można bliżej przyjrzeć się tej technice tak, by wykorzystać ją we własnym zespole. Pomiar osobowości Facet5 wyróżnia indywidualny profil pracownika, strukturę jego kompetencji, preferencje związane z pracą oraz styl jej wykonywania.

Podsumowując, wymienione szkolenia pozwalają nabyć umiejętności skutecznego menedżera lub je rozwinąć tak, by przynosiły one wymierne korzyści firmie, samej osobie na stanowisku managerskim oraz ekipie pracowników przez nią kierowaną.