Spawacz - zawód przyszłości

2019-09-09

Analizując rynek pracy, każdy szuka zawodu, który zapewni stały i wysoki dochód. W pogoni za dobrą posadą kończymy wieloletnie studia, uczęszczamy na dodatkowe kursy i godzimy się na nieodpłatne staże. Jednak w czasach błyskawicznie rozwijającej się technologii może się okazać, iż na mecie naszego wyczerpującego wyścigu nie ma zapotrzebowania na ludzi z danym wykształceniem. Ufając statystykom, jednym z zawodów, na które wiąż jest ogromne zapotrzebowanie jest spawacz.

Co robi spawacz?

Zawód spawacz zajmuje się spawaniem lub przecinaniem elementów konstrukcji stalowych, żeliwnych lub z metali niezależnych i ich stopów. Spawanie polega na łączeniu brzegów elementów poprzez ich stopienie i łączenie ciepłem za pomocą spalania gazu palnego w powietrzu atmosferycznym lub z łuku elektrycznego, powstającego pomiędzy materiałami spawanymi, a elektrodą urządzenia spawalniczego.

Jakie są wymagania?

Wysokie wynagrodzenie i duże zapotrzebowanie rynku to dwa najważniejsze powody, dla których decydujemy się na zawód spawacza.  Jednym z podstawowych warunków jest bycie pełnoletnim, ponadto kandydat musi mieć ukończoną szkołę podstawową lub szkołę zawodową. Element uprawniający nas do wykonywania zawodu spawacza stanowi „certyfikat spawacza”. Jak go zdobyć? Otóż posiadają go osoby, które uczęszczały na specjalistyczny kurs i zaliczyły egzamin zawodowy przed komisją kwalifikacyjną. Takie kursy spawalnicze organizowane są przez wiele firm. Niektóre z nich, jak na przykład EWI Ośrodek Szkolenia Spawaczy w Elblągu poza kursami spawalniczymi w języku polski, posiadają w swojej ofercie kursy prowadzone w języku obcym (niemieckim). Poza tym, nie bez znaczenia pozostaje doświadczenie, ponieważ wymagane jest przez wiele firm. Często najważniejsze kryterium przyjęcia do pracy stanowi minimum dwa lata pracy w zawodzie. Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są skłonności do alergii, wady wzroku niepodlegające korekcji, zaburzenia równowagi, schorzenia układu oddechowego. W zawodzie tym duże znaczenie ma sprawność fizyczna, dobry wzrok, pamięć manualna , wytrzymałość na długotrwały wysiłek fizyczny.

Zarobki

W tej kwestii wiele zależy od naszego doświadczenia i fachowości, które są wysoko cenione nie tylko przez zagranicznych przedsiębiorców. W Polsce przeciętne wynagrodzenie spawacza oszacowane jest na od 2 do 5 tysięcy miesięcznie, natomiast za granicą płace sięgają kwot nawet kilka razy wyższych.

Opracowanie artykułu: