Stowarzyszenie Polskich Energetyków (SPE) działa na rynku od 1996 roku. Posiada piętnaście oddziałów w całym kraju, które zrzeszają ponad 3000 członków. Należą do nich specjaliści ze wszystkich branż energetycznych – elektroenergetyce, ciepłownicy i gazownicy. Głównym profilem działalności SPE jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz kształtowanie etyki zawodowej energetyków. W tym celu SPE prowadzi specjalistyczne kursy i szkolenia.

Eksploatacja sieci energetycznych a kwalifikacje zawodowe

Zgodnie z ustawą z 10 kwietnia 1997 roku o Prawie Energetycznym każda osoba, która zajmuje eksploatacją sieci i urządzeń energetycznych musi posiadać specjalistyczne uprawnienia kwalifikacyjne wydane przez komisję kwalifikacyjną. Komisje te powoływane są przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Przy każdym z oddziałów Stowarzyszenia Polskich Energetyków działa osobna komisja posiadająca pełny zakres uprawnień do egzaminowania w Grupach I, II i III. Specjaliści z Grupy I zajmują się sieciami, urządzeniami i instalacjami energetycznymi wytwarzającymi, przesyłającymi i zużywającymi energię elektryczną. Specjaliści z Grupy II trudnią się obsługą urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz obsługą innych urządzeń energetycznych. Z kolei fachowcy z Grupy III specjalizują się w obsłudze sieci, urządzeń i instalacji zasilanych paliwem gazowym. Jak informuje przedstawiciel jednej z komisji kwalifikacyjnych działających przy SPE:

„Każda osoba zajmująca się eksploatacją wymienionych w poszczególnych grupach urządzeń winna posiadać świadectwo kwalifikacyjne odpowiadające rodzajowi eksploatowanych urządzeń oraz rodzajowi prac wykonywanych przy tych urządzeniach. Mowa tu o ich obsłudze, konserwacji, naprawie, montażu czy wykonywaniu czynności kontrolno-pomiarowych”.

Dlaczego warto wziąć udział w kursach/szkoleniach organizowanych przez SPE?

Stowarzyszenie Polskich Energetyków zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę fachowców, która dokłada wszelkich starań, by jak najlepiej przygotować kandydatów do pracy w zawodzie energetyka, do zaliczenia egzaminów kwalifikacyjnych i zdobycia określonych uprawnień. SPE korzysta z nowoczesnych pomocy dydaktycznych i wspiera swoich członków na każdym etapie drogi zawodowej, oferując im kursy i szkolenia uzupełniające wiedzę i podnoszące kwalifikacje. Szkolenia te odbywają się zarówno w formie tradycyjnej, jak i online, co jest dużym udogodnieniem dla kandydatów, którzy nie mają możliwości wziąć udziału w spotkaniach. Ponadto SPE kładzie bardzo duży nacisk na kształcenie fachowców z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Oferta szkoleniowa stale się poszerza i jest dopasowana do charakteru dynamicznie zmieniającej się branży.