Nieustanny rozwój technologii sprawia, że obecnie edukacja osób borykających się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami nie ma tak wielu ograniczeń jak niegdyś. Specjalnie tworzone oprogramowania oraz urządzenia elektroniczne, współpracujące z laptopami i tabletami są nieocenionym udogodnieniem w tym zakresie. W ten sposób można pokonać wiele barier związanych z zaburzeniami mowy, wzroku, jak również ruchu.

Alternatywna komunikacja

Tym terminem określane są wszelkie rozwiązania wspomagające osoby, które z różnych przyczyn nie są w stanie porozumiewać się za pomocą tradycyjnej mowy. W tym celu tworzone są specjalistyczne oprogramowania i komunikatory, umożliwiające im tworzenie komunikatów, utrzymywanie kontaktu z najbliższymi oraz sygnalizowanie własnych potrzeb. Mogą one funkcjonować w postaci na przykład osobnych urządzeń jako specjalistyczne tablice statyczne bądź elektroniczne. Drugi rodzaj stanowią oprogramowania instalowane na tabletach albo laptopach. Oczywiście konieczne jest wcześniejsze przygotowanie osoby, w szczególności dzieci do korzystania z takich rozwiązań.

W przypadku, gdy niepełnosprawność obejmuje także zaburzenia ruchowe, stosuje się dedykowane urządzenia do bezdotykowej obsługi tego rodzaju systemów piktogramowych. Mogą występować w postaci urządzeń do tak zwanego eye-trackingu. Specjalne urządzenie łączące się z komputerem lub tabletem poprzez łącze USB, umożliwia osobie na kontrolę komputera ruchami gałek ocznych. Kliknięcie następuje poprzez zatrzymanie wzroku w danym punkcie przez określony czas, np. 600 ms. Dostarczeniem odpowiednich materiałów edukacyjnych oraz rozwiązań technologicznych (sprzętu i oprogramowania) w tym zakresie i doradztwem zajmuje się między innymi firma konsultingowa Includo, której siedziba znajduje się w Warszawie.

Pomoce naukowe przy niepełnosprawności wzrokowej

Opierają się one na podstawowym systemie piśmienniczym, którym od wielu lat posługują się osoby ze znacznym ubytkiem widzenia lub niewidome – Braille. Ten punktowy zapis pomaga w odczytywaniu oraz zapisywaniu wszelkiego rodzaju tekstu, a także muzyki i wzorów matematycznych, fizycznych, chemicznych. W tym zakresie także powstaje wiele technologicznych udogodnień, takich jak na przykład mechaniczne bądź elektroniczne maszyny do pisania. W zakresie terapii odraz edukacji nieocenione okazują się specjalistyczne urządzenia dostosowane do takich potrzeb. Można wymienić między innymi klawiatury, notatniki – laptopy przystosowane do współpracy z najbardziej popularnymi, dostępnymi na rynku systemami komputerowymi.

Nie można pominąć również narzędzi umożliwiających tworzenie rysunków dotykowych, na przykład wykresów lub wzorów geometrycznych, przydatnych w nauce matematyki bądź geografii. Fachowe tablice pozwalają na wykonanie szkiców na folii z tworzywa sztucznego umieszczonej na specjalnej gumowanej tablicy. W ten sposób powstają wypukłe kształty – rysunek dotykowy. Ponadto znaczącym ułatwieniem w nauce są lupy bądź powiększalniki elektroniczne z możliwością podłączenia do monitora, mające za zadanie pomóc w odczytywaniu różnego rodzaju materiałów tekstowych. Z kolei do ćwiczenia i obserwacji zachowań wzrokowych dostępne są tablice świetlne wraz z przystosowanym do nich oprogramowaniem.