Jak wiadomo, nauka języków obcych jest niezwykle ważna, zwłaszcza dla osób, które chcą osiągnąć sukces zawodowy. Najbardziej wymagana na rynku pracy jest znajomość języka angielskiego. Warto więc język ten stale doszkalać, ćwiczyć i rozwijać. Zastanawiasz się, jak to robić? Formy nauczania języków obcych są różne. Szkoły językowe oferują dostosowane do potrzeb zarówno dorosłych, dzieci, jak i przedsiębiorców kursy językowe. Jedynym ograniczeniem są przeznaczone na naukę fundusze oraz czas. W jaki zatem sposób znaleźć dobrą szkołę języków obcych? Czym się kierować przy wyborze?

Jak znaleźć szkołę językową?

Przed wyborem szkoły języków obcych, należy uwzględnić środki finansowe oraz ustalić, ile godzin w tygodniu możemy przeznaczyć na naukę. Trzeba też oczywiście określić, jaki język obcy nas interesuje (a może dwa języki?) oraz jaka forma nauki nas interesuje. Dobrze jest również ustalić, jaki jest właściwy cel nauki np. komunikacja z obcokrajowcami, chęć podjęcia studiów za granicą lub rozwój zawodowej kariery oraz na czym zależy nam szczególnie – na gramatyce, czy może komunikacji. 

Nierzadko kursy językowe finansują pracodawcy jako formę rozwoju pracowników. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, poszukiwania kursu językowego najlepiej rozpocząć od zapytania o polecane placówki swoich znajomych. Można także skorzystać z wyszukiwarek internetowych, które pozwolą na zaznajomienie się z ofertą. Zwykle wystarczy przeprowadzenie udostępnionego na stronie internetowej testu, by dowiedzieć się, jaki jest nasz poziom znajomości danego języka. Warto też zadzwonić do wybranych placówek i dokładnie wypytać o szczegóły kursu.

Kryteria wyboru szkoły językowej

Decydując się na formę szkolenia językowego, warto uwzględnić przy wyborze takie kwestie, jak:

  • Doświadczenie lektorów. Warto sprawdzić kwalifikacje kadry np. na stronie internetowej szkoły językowej.
  • Dostępność native speakerów. Zagraniczni wykładowcy pomogą w doszlifowaniu akcentu i nauczą prawidłowej wymowy. Większość szkół oferujących kursy języków obcych oferują w tym celu bezpłatne konwersacje.
  • Umożliwienie kursu w Internecie. Pozwala to na naukę języków obcych również w domu za pomocą udostępnionych materiałów i linków.
  • Formy płatności. Cenniki powinny być zrozumiałe z opcją rozłożenia opłat na raty.
  • Pisemna gwarancja sukcesu. O wysokim poziomie usług świadczy zagwarantowane na piśmie osiągnięcie celu nauki np. zdania egzaminu lub przejścia na wyższy poziom. 
  • Różnorodność metod nauki.
  • Certyfikaty. Po zakończeniu kursu szkoła językowa wydaje pisemne zaświadczenie o zdobytej wiedzy, które obowiązuje w Unii Europejskiej.

Jaką szkołę języków obcych wybrać?

Nauka języków obcych powinna być przeprowadzana przez doświadczonych lektorów. O ich kwalifikacjach świadczy wyższe wykształcenie kierunkowe wraz z referencjami oraz wieloletnia praktyka. Dobry native speaker natomiast powinien posiadać specjalny dyplom CELTA. Wybierając szkołę językową, warto wcześniej sprawdzić zdawalność egzaminów i opinie klientów. Dobrze jest również skorzystać w miarę możliwości z pierwszej bezpłatnej lekcji próbnej. 

Na polskim rynku działają zarówno małe placówki, jak i związane z większymi sieciami. Nierzadko różnica polega na aktualności stosowanych podręczników. Najczęściej jednak wybiera się placówki, które przeprowadzają na zakończenie kursu językowego specjalne testy takie jak np. Cambridge English: Young Learnes dla najmłodszych uczestników. 

Dobrze jest także sprawdzić cennik i porównać go z cenami innych szkół języków obcych. Warto również dowiedzieć się, czy koszty obejmują już podręczniki oraz inne materiały edukacyjne i egzaminy. Poza tym przy wyborze placówki powinno się dowiedzieć więcej o dostępnych metodach nauczania.