Moda na robótki ręczne wraca, a jesień to idealny czas na naukę haftowania. Spróbować może każdy, tym bardziej że zakup zestawu do wyszywania nie wiąże się z dużym kosztem. Ręczne zdobienie tkanin uczy cierpliwości, ćwiczy kreatywność i daje masę radości. Zwłaszcza kiedy widzimy postępy. Wszystkie akcesoria do haftowania znajdziemy w warszawskim Sklepie Włókienniczym i Pasmanteryjnym w Warszawie. Czego będziemy potrzebować na początek?

Tamborek

Tamborek to narzędzie ułatwiające haftowanie. Ma ono postać okrągłej ramy, która składa się z dwóch nachodzących na siebie obręczy. Dzięki tamborkowi materiał jest dobrze naciągnięty podczas wyszywania. Okrągła rama często służy też jako ekspozytor. Tamborki do szycia dostępne są w wielu wersjach i rozmiarach. Największym uznaniem cieszą się modele drewniane i bambusowe, nieco mniejszym – plastikowe i gumowe. Jak radzi sprzedawca ze Sklepu Włókienniczego i Pasmanteryjnego – dla osoby początkującej najlepszy będzie tamborek o średnicy nie większej niż 20 cm. Taka rama wygodnie leży w ręku, co ogranicza ryzyko pojawienia się bóli nadgarstkowych.

Nici do haftowania

Spośród nici do haftowania największą popularnością cieszy się mulina i kordonek. Ten ostatni sprzedawany jest w postaci skręconych nici nawiniętych w motki w kształcie kłębka. Kordonek może być lniany, bawełniany lub poliestrowy. Dostępny jest w kolorach podstawowych, cieniowanych i metalizowanych. Mulina z kolei występuje pod postacią motków zwiniętych w luźny, podłużny pęczek. Ich długość nie przekracza zwykle 8 cm. Nić muliny składa się kilku włókien, które można rozdzielać. Sklep Włókienniczy i Pasmanteryjny w Warszawie oferuje mulinę we wszystkich kolorach tęczy, od renomowanych producentów. W sprzedaży są także nici metalizowane i świecące w ciemności. Wszystkie w przystępnych cenach.

Igły

Igła do haftowania powinna być na tyle ostra, by bez trudu mogła przebić się przez materiał. Wyjątek dotyczy haftu krzyżykowego, do którego polecane są igły tępe. Cienkich igieł używa się do prac charakteryzujących się dużą ilością detali oraz do wyszywania na kanwach o dużej gęstości. Czym jest kanwa? To materiał wykonany z rzadko tkanego lnu o regularnym układzie nici. Doskonale nadaje się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z hafciarstwem ręcznym. Pamiętajmy jednak o tym, że wyszywać można na dowolnej tkaninie – bawełnianej czy jedwabnej.

Wyszywania możemy nauczyć się samodzielnie albo na warsztatach. Pierwszy sposób nie wymaga od nas żadnych nakładów finansowych. W Internecie znajdziemy wiele darmowych filmików instruktażowych dla początkujących.