Woda niewątpliwie odgrywa podstawową rolę w każdej pralni. Musi ona jednak spełniać pewne wymagania, aby zagwarantować wysoką efektywność i wydajność prania. Właściciele takich punktów usługowych powinni szczególnie zwracać uwagę na jej jakość. Zastanówmy się zatem, dlaczego ciepła woda użytkowa jest tak ważna w pralniach komercyjnych i na czym polega jej przygotowanie.  

Ciepła woda w pralni

Jak powszechnie wiadomo, finalny efekt prania w dużej mierze zależy od temperatury, jaką ustawimy. Choć w większości pralek domowych użytkownicy nie zwracają na to większej uwagi, w pralniach przemysłowych, gdzie klient płaci za dobrze wykonaną pracę, ma to ogromne znaczenie. Ciepła woda jest bardzo ważna, ponieważ detergenty czyszczące muszą się rozpuścić. Nie będzie to możliwe w temperaturze poniżej 15 stopni. Właściwie zimna woda w trakcie całego procesu nadaje się jedynie do końcowego płukania ubrań. Natomiast to, jaką konkretnie temperaturę wybierzemy, zależy przede wszystkim od rodzaju tkaniny. 

Kondensacyjne podgrzewacze wody zwiększają temperaturę przy pomocy gazu. Jest to świetne rozwiązanie do pralni ze względu na dużą oszczędność pieniędzy, która za tym idzie. Ogrzewanie gazowe jest bowiem o wiele tańsze niż kosztowna energia elektryczna. Co więcej, nowoczesne urządzenia dostarczające ciepłą wodę, które znajdziemy na przykład w ofercie firmy Pralus z Krakowa, są wyposażone w szereg automatycznych systemów ułatwiających obsługę. Ponadto posiadają złącze do sygnalizacji awarii i błędów, co umożliwia szybką diagnostykę usterek. Jest to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie w kwestii przygotowania ciepłej wody do pralni.

Piece domowe a przemysłowe

Ze względu na to, jak istotną funkcję pełni ciepła woda użytkowa w pralniach komercyjnych, warto zdecydować się na zakup pieca przemysłowego. Takie urządzenia grzewcze różnią się od ich domowych odpowiedników przede wszystkim większą wydajnością. To sprzęty do zadań specjalnych, przez co znajdują zastosowanie nie tylko w pralniach przemysłowych, ale także w laboratoriach czy w przemyśle metalurgicznym. W zależności od potrzeb danej branży, piece mogą różnić się poszczególnymi parametrami. Mowa tu między innymi o cyklu pracy, sposobie ogrzewania czy też konstrukcji. Dzięki temu możliwe jest dobranie odpowiedniego urządzenia do specyfiki zastosowania.
 

Przygotowanie wody

Na efektywność prania wpływa nie tylko odpowiednia temperatura wody, ale także jej jakość. Zwłaszcza w pralniach przemysłowych kluczowe jest zatem tzw. uzdatnienie. Woda musi być świeża, czysta i pozbawiona zapachu. Powinna być także odpowiednio miękka – w twardej wodzie znajdują się jony wapnia i magnezu, które wytrącają się w postaci kamienia. To negatywnie wpływa na sam proces prania, a także na stan urządzenia. Duża zawartość żelaza w wodzie może bowiem doprowadzić do powstawania uszkodzeń w tkaninach – mowa na przykład o niewielkich dziurkach. Natomiast mangan powoduje szarzenie materiałów.   

Co więcej, środki chemiczne znacznie lepiej rozpuszczają się w miękkiej wodzie, a to także warunkuje wydajność prania. W przypadku twardej wody zużywamy znacznie więcej detergentów. Właściciele pralni powinni zatem wyposażyć się w odpowiedni system przygotowania wody – można zastosować zmiękczacze lub specjalne filtry. Warto również w trakcie późniejszej eksploatacji kontrolować twardość wody, aby mieć pewność jej właściwego przygotowania. Dzięki zmiękczeniu wody pranie będzie bardziej wydajne, tkaniny nie ulegną uszkodzeniom, a przy tym nie będziemy musieli martwić się o zniszczenie instalacji grzewczej bądź urządzeń AGD.