Obuwie ortopedyczne stanowi ważny element wsparcia terapii dla osób cierpiących z powodu różnych deformacji oraz chorób stóp i stawów skokowych. Dzięki odpowiednio dobranemu rodzajowi butów tego typu zwiększa się komfort życia pacjentów. Mogą łatwiej się poruszać i nie odczuwają bólu związanego z wadami i chorobami kończyn dolnych. Co jeszcze warto wiedzieć o specjalistycznym obuwiu?

Czym jest obuwie ortopedyczne?

Obuwie ortopedyczne to specjalistyczny rodzaj butów, które mają na celu korekcję wad stóp i wsparcie mechaniki pracy kończyn dolnych. Znacznie poprawiają komfort życia użytkowników, dlatego, że ułatwiają chodzenie i zmniejszają ból. Ich noszenie zalecane jest osobom z deformacjami oraz chorobami stóp i stawów skokowych takimi jak:

  • stopa cukrzycowa,

  • paluch koślawy,

  • deformacje palców,

  • stopy szpotawe.

To obuwie jest też wskazane dla  pacjentów pooperacyjnych, pomaga zabezpieczyć efekty leczenia. Amortyzuje wstrząsy powstające  w trakcie chodzenia, odciąża struktury układu ruchu stopy oraz wykazuje działanie przeciwbólowe i rozprężające. Ten rodzaj butów dostępny jest w wersji damskiej, męskiej oraz dziecięcej.

Różne rodzaje obuwia

W związku z tym, że obuwie ortopedyczne znajduje zastosowanie w przypadku różnorodnych schorzeń, producenci oferują wiele typów. Wśród nich można wymienić między innymi obuwie ortopedyczne wyrównujące przeznaczone dla osób posiadających krótszą nogę. Dzięki temu rodzajowi butów możliwe jest zniwelowanie dyskomfortu wynikającego z różnicy długości kończyn. Kolejnym rodzajem obuwia ortopedycznego są buty z obcasem Thomasa, które stosowane są w celu odwrócenia tyłostopia w stopie płasko–koślawej. Te produkty wspomagają korekcję wady stóp i pomagają w przypadku bólu oraz dyskomfortu związanego z taką dolegliwością.

Obuwie ortopedyczne redresyjne to kolejny rodzaj specjalistycznych wyrobów, który stosowany jest w celu skorygowania niewłaściwego ustawienia stóp. Wspomniane buty są polecane pacjentom cierpiącym na takie dolegliwości, jak stopa końsko-szpotawa, wydrążona lub przywiedziona. Dzięki ich specjalnej konstrukcji możliwe jest osiągnięcie prawidłowego ustawienia stóp oraz ulgi podczas chodzenia. Co jeszcze warto wiedzieć o obuwiu oferowanym m.in. przez firmę Ortostop z Gdańska?

Innym rodzajem butów ortopedycznych są modele z odwróconym obcasem Thomasa, które mają na celu supinację tyłostopia przy wadzie płasko–koślawej. Dzięki temu rodzajowi butów możliwe jest zmniejszenie bólu oraz poprawienie funkcjonowania stopy. Na koniec warto wspomnieć o obuwiu ortopedycznym z ortezą, które stosowane jest w celu stabilizacji stawów stopy. Tego rodzaju buty bardzo często są wybierane przez pacjentów po operacjach, ponieważ pozwalają na ochronę efektów leczenia oraz zapewniają stabilność i bezpieczeństwo podczas poruszania się.