Zarówno flaga, jak i barwy narodowe wchodzą w skład całej gamy symboli państwowych. Służą wyróżnieniu się – zaznaczeniu swojej przynależności narodowej, a także wyrażeniu przywiązania do miejsca pochodzenia. Główna różnica pomiędzy nimi to kwestia proporcji. Polska flaga ma je dokładnie określone, a barwy pozostają pod tym względem nieuregulowane. Niemniej jednak obydwa symbole wymagają podchodzenia do nich z należytym szacunkiem.

Barwy narodowe

Charakteryzują się tym, że nie posiadają narzuconych prawnie proporcji, istotne jest jednak, aby pasy były identycznej szerokości. Ustawodawca określa jedynie konkretne kolory wchodzące w ich skład, czyli w przypadku Rzeczypospolitej Polskiej biały i czerwony. Są wizualnym symbolem narodowym oraz elementem składowym flagi. Ich eksponowanie może występować w różnych formach. Najczęściej spotykane są jako opaska na ramię, wstążka, kokarda lub rozeta przypinane do ubrań. Na barwach narodowych dopuszczalne jest umieszczanie napisów, tak jak robią to na przykład kibice sportowi.

Flaga państwowa

Ma dokładnie określone proporcje. Polska flaga składa się z dwóch barw narodowych i wstępuje w proporcjach 5:8. Do korzystania z niej są uprawnione instytucje państwowe, prywatne, urzędy oraz obywatele. Może występować także w wariancie, na którym pośrodku białego pasa umieszczone będzie godło Polski. Używać jej mogą jednak wyłącznie polskie:

  • statki morskie,

  • lotniska i lądowiska cywilne wraz z samolotami cywilnymi odbywających loty zagranicą,

  • przedstawicielstwa i różnego rodzaju misje zagraniczne,

  • kapitanaty oraz bosmanaty portów.

Bardzo często flaga mylona bywa z banderą. Ta określa narodowość jednostek morskich i tylko przez nie jest stosowana. Odpowiednią flagę do ekspozycji można zamówić i zakupić między innymi w firmie Artykuły propagandowe, znajdującej się w Warszawie.

Szacunek wobec symboli narodowych

Niezależnie od tego, w jakiej formie eksponujemy naszą przynależność narodową, każdy symbol należy szanować. Prawo polskie nie zabrania wywieszania flagi bez szczególnej okazji, nie narzuca też jej eksponowania w dni świąt narodowych. Niemniej jednak decydując się na jej uwidocznienie, warto zadbać o schludny wygląd weksylium. Nie może być ono w żadnym przypadku poplamione, podarte lub wypłowiałe. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana na nowe. Regularne pranie flagi może uchronić ją przed szybkim zużyciem się materiału spowodowanego przez obciążające włókna zanieczyszczenia. Również silny wiatr działa na niekorzyść, dlatego warto przy takich warunkach pogodowych ją zdejmować. Wyeksploatowana flaga wymaga godnego zniszczenia. Przede wszystkim należy rozdzielić barwy narodowe, następnie pociąć materiał, a jego skrawki niepublicznie spalić. Taki sposób jest dopuszczony oficjalnie przez prawo i nie stanowi aktu zbezczeszczania symbolu narodowego.