Zaprzyjaźniona krawcowa to skarb, kiedy chcemy dopasować zbyt obszerną sukienkę, naprawić zamek błyskawiczny w zimowej kurtce czy uszyć garnitur na miarę. Jednak wyspecjalizowane pracownie krawieckie nie zajmują się jedynie reperacją odzieży użytkowej oraz wykonywaniem jej na zamówienie. Ich oferta jest o wiele bardziej różnorodna. Jak wygląda?

Szycie strojów teatralnych

Choć teatr kojarzy nam się jednoznacznie ze sztuką i aktorstwem na najwyższym poziomie, niewielu z nas chodziłoby na przedstawienia z takim zaangażowaniem, gdyby nie towarzysząca wykonowi oprawa. Mowa tu o scenografii wiernie oddającej klimat danej sztuki czy dopasowanej muzyce. Istotne są również stroje, w których występują aktorzy. O ile w przedstawieniach o tematyce nowoczesnej artyści pokazują się często w zwyczajnych, codziennych ubraniach, to już realizacja sztuk klasycznych wymaga od kostiumografa większego zaangażowania.

Stroje teatralne muszą pasować przecież do okresu, z którego pochodzi dana sztuka. Z tego też powodu ich szycie powierza się wyspecjalizowanym pracowniom krawieckim, takim jak np. Wald. Doświadczeni krawcy wykonują stroje historyczne na podstawie dostępnych źródeł – rycin, opisów, zdjęć czy projektu przygotowanego przez zleceniodawcę. Do szycia używają też takich tkanin i zdobień, które jak najlepiej imitują oryginalną odzież z dawnych czasów.

Szycie strojów ludowych

Niemalże każdy polski region posiada nieco inne zwyczaje i tradycje. Tym co jeszcze wyróżniało mieszkańców poszczególnych terenów naszego kraju, był strój ludowy. Tradycyjne odzienie zupełnie inaczej prezentowało się na Kujawach niż np. w Małopolsce czy na Mazowszu. Mimo że dziś już raczej nie spotkamy na ulicy osoby noszącej podobne stroje, nie zniknęły one na dobre z naszej kultury.

Stroje ludowe są nierozłącznym elementem ludowych zespołów tanecznych, chórów czy kół gospodyń wiejskich. Przedstawiciele wyżej wymienionych organizacji niejednokrotnie uświetniają swoją obecnością ważne uroczystości państwowe, festiwale, jarmarki i festyny miejskie. Do szycia strojów ludowych potrzebna jest wiedza historyczna oraz dostęp do określonych wzorów i materiałów.

Szycie strojów fantasy

Cosplay – nie ma dziś chyba osoby, która nie znałaby tego pojęcia. To artystyczne hobby, które polega na tworzeniu przebrań i wcielaniu się w fikcyjne postaci, na dobre zagościło w popkulturze. Stroje fantasy zdominowały takie wydarzenia jak np. Pyrkon, który każdego roku zrzesza największych fanów literatury i gier o tematyce fantastycznej. W mediach społecznościowych także znajdziemy wiele zdjęć, które swoim klimatem nawiązują do wybranej sagi.

Niestety nie każdy ma na tyle wysokie umiejętności krawieckie, by stworzyć  wymarzony strój samodzielnie. Niektóre z nich są bardzo szczegółowe i wymagają dużego nakładu pracy. Z pomocą przychodzą pracownie krawieckie, dla których tworzenie strojów fanstasy to chleb powszedni. Po przedstawieniu oczekiwań przez klienta i opracowaniu projektu, specjalista wykonuje strój, który nie tylko pomaga w odwzorowaniu wybranej postaci, ale też jest sztuką samą w sobie.