W zakładach krawieckich i szwalniach liczy się nie tylko jakość wykonania produktów, ale także czas. Pracownicy muszą być zaopatrzeni w najwyższej jakości, bezawaryjne urządzenia umożliwiające wielogodzinną pracę z zachowaniem podstaw bezpieczeństwa użytkowania. Wymogi te spełnia dostępny w firmie Serwmasz asortyment maszyn do szycia ciężkiego, owerloków, dziurkarek, guzikarek, renderek oraz innych urządzeń i akcesoriów niezbędnych w krawiectwie.

Czym powinna się cechować przemysłowa maszyna do szycia?

Ponieważ w szwalniach oraz większych zakładach krawieckich czas stanowi niezwykle istotny czynnik, od urządzeń wymaga się przede wszystkim szybkości i niezawodności. Specjalistyczne urządzenia są produkowane w taki sposób, aby pracowały wydajnie i umożliwiały wielogodzinną pracę bez przestojów. W praktyce oznacza to, że aby osiągnąć wspomniane parametry, maszyny muszą być jednofunkcyjne. I tak:

  • stębnówka umożliwia szybkie szycie ściegiem prostym różnych rodzajów materiałów, zarówno lekkich, jak i ciężkich;

  • overlock pozwala na łączenie, ozdobne wykańczanie lub zabezpieczanie brzegów tkaniny przed popruciem. Stosuje się go zwłaszcza podczas szycia odzieży z dzianin i innych materiałów elastycznych. Owerlok może być jedno- lub wielonitkowy;

  • renderka działa podobnie do overlocka, jednak ponieważ nie ma wbudowanych noży, jedynie w wyjątkowy sposób zszywa ze sobą  warstwy materiału, nie obcinając jednocześnie ich brzegów;

  • zyg zak również obszywa krawędzie materiału, tym samym zabezpieczając je charakterystycznym ściegiem zygzakowatym;

  • ryglówka wzmacnia ściegiem ryglowym odzież w tych miejscach, które są narażone na rozrywanie się. Stosuje się ją na przykład przy kieszeniach i szlufkach;

  • guzikarka błyskawicznie przyszywa popularne modele guzików dwu-, czterodziurkowych oraz tych a słupku;

  • dziurkarka rozcina tkaninę, a następnie estetycznie obszywa przecięty fragment;

  • hafciarka haftuje na materiale wpiętym w tamborek dowolny wzór;

  • maszyna do ciężkiego szycia tworzy mocne, ale estetyczne ściegi. Nadaje się do obróbki tkanin twardych, między innymi takich, które wykorzystuje się do obić tapicerskich.

Maszyn przemysłowych jest dużo więcej. Wymienić można chociażby szlufkarki, ramieniówki, rękawówki, fastrygarki czy gumówki. Wszystkie je łączy jedno: są przeznaczone do jednego, konkretnego zadania, pracują bardzo szybko, wydajnie i bezawaryjnie. Bardzo często dostępne są wraz ze stołem roboczym. Szeroki asortyment maszyn szwalniczych oferuje firma Serwmasz z Rumii.

Szycie domowe

Maszyny przemysłowe nie sprawdzą się na potrzeby indywidualnego uszycia ubrań, zasłon, pościeli czy obrusów. Domowi amatorzy krawiectwa potrzebują bowiem urządzeń uniwersalnych, umożliwiających szycie kilkoma rodzajami ściegów. Tego typu sprzęt jest więc wieloczynnościowy, cechujący się przy tym kompaktowymi wymiarami i możliwością przenoszenia oraz schowania po zakończeniu pracy, na przykład w szafie.

Maszyna do szycia domowa będzie więc między innymi stebnować i obszywać, a czasami nawet wykonywać ściegi ozdobne. Jej moc jest jednak mniejsza. Urządzenia te są również wolniejsze.

– wyjaśnia ekspert z firmy Serwmasz, zajmującej się sprzedażą zarówno domowych, jak i przemysłowych maszyn do szycia – nowych i używanych. Bogaty koszyk produktowy obejmuje również urządzenia prasowalnicze, akcesoria krawieckie, części zamienne, a ponadto usługi serwisowe i profesjonalne doradztwo techniczne.