Na rynku kaletniczym w naszym kraju najczęściej spotykaną skórą naturalną jest bydlęca skóra. Tworzy się z niej między innymi torby i obuwie. Garbarnie oferują rozmaite skóry bydlęce, a jednym z najczęściej wykorzystywanych typów jest dwoina. Do głównych zalet dwoiny bydlęcej zalicza się przede wszystkim elastyczność i wytrzymałość. Czym ten rodzaj skóry różni się od skóry licowej i w jaki sposób dbać o produkty z niej wykonane?

Różnice między skórą licową a dwoina

Zakłady garbarskie w trakcie obróbki skóry bydlęcej poddają ten materiał procesowi dwojenia. Polega on na rozkrajaniu skóry na grubość, czego efektem jest uzyskanie dwóch rodzajów skór. Pierwsza z nich to skóra licowa, którą tworzy górna warstwa, a druga to dwoina, czyli ta pochodząca ze spodniej warstwy. Dlaczego skórę bydlęcą poddaje się procesowi dwojenia? Jak tłumaczy specjalista od tego typu prac z zakładu garbarskiego Garbarnia Głogowski z Maliszowa w województwie mazowieckim, gdyby nie wspomniany proces, skóra byłaby zbyt gruba i niemożliwe byłoby wykonanie z niej rozmaitych przedmiotów.

Porównując ze sobą skórę licową i dwoinę, można zauważyć, iż ta pierwsza jest mocniejsza oraz bardziej elastyczna. Jednakże stosowane obecnie techniki obróbki garbarskiej pozwalają na to, aby skóra typu dwoina również cechowała się zadowalającymi parametrami. Niekiedy standardy jakościowe tego typu skór dorównują skórze licowej.

Jakie techniki garbarskie wykorzystuje się na dwoinach?

Zakłady garbarskie używają rozmaitych technik obróbki skór bydlęcych typu dwoina. Jedną z najczęściej stosowanych jest tłoczenie i szlifowanie na gładko. Skóry bydlęce są też poddawane procesowi impregnacji substancjami ochronnymi. W ten sposób tworzy się między innymi skórzane torby. Wspomniane zabiegi mają pozytywny wpływ na wytrzymałość materiału. Dzięki nim skóra naturalna jest bardziej odporna na działanie warunków atmosferycznych, czy też zabrudzenia.

W jaki sposób pielęgnować i czyścić skórę bydlęcą?

Skórę typu dwoina można podzielić na dwie grupy, którymi są dwoina gładka oraz szorstka. Ta pierwsza jest wynikiem tłoczenia i szlifowania. Gładka skóra bydlęca jest przygotowana na działanie wody, czy wilgoci i brudu. Jej czyszczenie ogranicza się zatem wyłącznie do użycia wilgotnej ściereczki albo miękkiej gąbki. Po tym zabiegu produkt skórzany należy pozostawić do wyschnięcia. Aby skóra tego typu nie niszczyła się, dobrym pomysłem jest stosowanie specjalnych środków ochronnych.

Z kolei skóra szorstka to materiał, który został pokryty impregnatem zabezpieczającym produkt przed wodą i brudem. Jej cechą charakterystyczną jest bardzo krótkie włosie. W tym przypadku produkty trzeba czyścić delikatnie za pomocą zwilżonej gąbki albo tkaniny, a sam materiał nie może być nadmiernie przemoczony. Po czyszczeniu skóra musi wyschnąć w pokojowej temperaturze. Z kolei do konserwacji takiej skóry należy używać wyłącznie preparatów bezbarwnych.